Pol_Sztyma_Wolna. Trzy przyjaciółki i jedna pasja. Sztuka!

Są przyjaciółkami po studiach artystycznych w Poznaniu. Działają poza mainstreamem, intuicyjnie i z dużą dawką chaosu. Tworzą w domowym zaciszu, a wystawiają się w mieszkaniach. Poznajcie nieformalną grupę Pol_Sztyma_Wolna.

Anna Pol projektuje książki, maluje i ilustruje. Tworzy kolaże wykorzystując stare gazety, druki z lat 50.-70. Nieustannie próbuje połączyć pracę i pasję z wychowaniem trójki dzieci.

Marianna Sztyma zajmuje się ilustracją prasową i ilustracją książkową, głównie dla dzieci. Maluje obrazy, rysuje komiksy, projektuje okładki i książki. Mieszka w małej wiosce na Dolnym Śląsku. Głaszcze koty i psy, i trochę się martwi, że wszyscy umrzemy…

Magda Wolna zajmuje się ilustracją prasową i grafiką warsztatową. Ulubionym tematem jej prac są portret i modernistyczna architektura.
Posługuje się własną techniką z użyciem farb offsetowych. Łączy w niej papierowe szablony, stemple, barwną monotypie.

– Jesteśmy przyjaciółkami. W 2017 roku po raz pierwszy stworzyłyśmy wspólnie serię kilkunastu czarno-białych talerzy z naszymi grafikami. Wykorzystałyśmy starą ceramikę wyszukaną na pchlich targach. Od tej pory powstało już pięć takich kolekcji – opowiada Marianna Sztyma. – Serie pater, talerzy i talerzyków pokazujemy przy okazji naszych wspólnych wystaw. Miejsca tych wystaw najczęściej wybieramy same – raz jest to mieszkanie do remontu w kamienicy, innym razem surowe wnętrze industrialnego loftu. Daje nam to wolność na której bardzo nam zależy.

Wszystkie trzy pracują w branży: ilustrują, projektują, malują. – Z koncepcjami, pomysłami, wątpliwościami, w inspirującym otoczeniu przedmiotów, przestrzeni, słów czy natury. Nasze wystawy i spotkania są odskocznią od samotniczego, indywidualnego trybu pracy. Wspieramy się, kłócimy, dopingujemy i inspirujemy nawzajem. Najciekawszy jest efekt końcowy, który dla nas samych zawsze jest niespodzianką. Świadomie działamy poza mainstreamem, intuicyjnie i z dużą dawką chaosu – dodaje Marianna Sztyma.

Więcej na: www.instagram.com/pol_sztyma_wolna

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ocean kreatywności

Ocean kreatywności

Warszawa | 8 października 2022

Nasi czytelnicy wskazują ulubione ilustratorki i ilustratorów!