Perfekcyjne dopasowanie

10-metrowe ławki, które pojawiły się w ostatnich dniach przed ratuszem miasta Logrono – stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja, to dzieło polskiego projektanta, Pawła Grobelnego. Projekt powstał na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu Architektury i Designu Concentrico w Logrono, który poszukuje nowych funkcji i znaczeń w przestrzeni publicznej.

Sam budynek został zaprojektowany w latach 70. XX wieku przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo – laureata nagród m.in. Pritzkera i Mies van de Rohe. Minimalistyczne ławki zostały dopasowane do dekoracyjnych słupów zdobiących Ratusz, harmonijnie wpisując się w przestrzeń i stanowiąc jej funkcjonale uzupełnienie bez zbędnego przyciągania uwagi.

– Logrono odwiedziłem jeszcze przed pandemią, więc projekt powoli dojrzewał dla tego miejsca. Niezwykle sobie cenię realizacje Rafaela Moneo, dlatego możliwość pracy z jego budynkiem i placem była dla mnie ciekawym, ale i wymagającym doświadczeniem – opowiada Paweł Grobelny.

Plac i budynek są ze sobą bardzo powiązane, szczególnie poprzez rytmy i intuicyjność poruszania się po przestrzeni publicznej i budynku. – Brakowało mi jedynie w tym miejscu możliwości, aby usiąść na chwilę i odpocząć. Nie mogłem także w żaden sposób naruszyć budynku, który jest pod opieką konserwatorską, dlatego ławki z jednej strony okalają słupy, jednocześnie ich nie dotykając – dodaje projektant.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych oraz przestrzeni okalających budynki biurowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine przed Biblioteką Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense oraz przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Paryżu, Lyonie i Poznaniu. Był stypendystą Rządu Francuskiego w Paryżu, programu Casa de Velazquez – Academie de France w Madrycie oraz programu RU w Nowym Jorku. Obecnie prowadzi Pracownię Projektowania Przestrzeni Publicznej na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz gościnne wykłady w ramach studiów podyplomowych Total Design Management na zaproszenie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Paweł Grobelny z wystawą „Recto-verso” na Paris Design Week

Odwrócona funkcja

Paryż | 24 sierpnia 2017

Paweł Grobelny z wystawą „Recto-verso" na Paris Design Week.

Jak na przydomowym tarasie

Jak na tarasie

Poznań | 26 października 2016

Paweł Grobelny zaprojektował kolejny mebel miejski.

Paweł Grobelny dla paryskiej La Defense

"Biuro" z widokiem

Paryż | 14 lipca 2016

Paweł Grobelny stworzył meble dla dzielnicy biznesowej La Defense.

9. edycja ŁDF za nami. Konsekwentnie w każdym calu [zdjęcia]

Bardzo konsekwentnie

Łódź | 23 października 2015

9. edycja ŁDF. Konsekwentnie o pomysłach, projektowaniu i produkcie.

Paweł Grobelny na Wanted Design Festival

Szachetna prostota

Nowy Jork | 5 maja 2015

Dwie serie prac Pawła Grobelnego na festiwalu Wanted Design.