Atelier przesycone klimatem bohemy i belle époque

Paryski Hotel des Académies et des Arts mieści się w XVIII-wiecznym budynku między Saint-Germain-des-Prés a Montparnasse’em. Nie ma chyba w Europie miejsca, które byłoby bardziej przesycone klimatem artystycznej bohemy i belle époque. Dlatego studio architektoniczne Lizée-Hugot czerpało pełnymi garściami z kontekstu, w jakim osadzony jest budynek, a także z jego historii, bo już od co najmniej 100 lat mieścił się w nim hotel, w którym chętnie mieszkali artyści.

Sztuka, ale także sam proces jej powstawania, jest więc głównym punktem odniesienia dla nowego, 20-pokojowego butikowego Hôtel des Académies et des Arts.

Honorowe miejsce w budynku przeznaczono na salon-pracownię, w której goście mogą rysować i malować, jak również odbywają się wystawy we współpracy z historyczną Académie de la Grande Chaumière, znajdującą się po drugiej stronie ulicy. To sposób na to, aby nie pozwolić odejść historii XIX- i XX-wiecznego Paryża, w którym kiedyś też tętniło życie, a artyści pracowali i udzielali się towarzysko.

Lata 30. XX wieku przyciągały do Paryża artystów z całego świata. Picasso, Miró, Dalí, Chagall, Duchamp i Gauguin gromadzili się w kawiarniach, z których wiele, np. Le Dôme, La Rotonde i La Coupole, wciąż jest otwartych.

Skuszeni twórczą atmosferą i tanimi czynszami, często mieszkali na Montparnassie. Amedeo Modigliani i Tsuguharu Foujita byli stałymi gośćmi hotelu – Modigliani miał tu swoje studio na najwyższym piętrze.

Obaj malarze uczęszczali również do Académie de la Grande Chaumière, która od 1904 roku kształci rysowników, malarzy i rzeźbiarzy.

Raphael Hugot i Stéphanie Lizée, współzałożyciele Lizée-Hugot Studio oraz projektanci Hotel des Académies et des Arts.

Fascynacja artystycznym kunsztem widoczna jest w hotelu na każdym kroku. Od wykonanych na zamówienie autorskich mebli, przez kolekcję obrazów, rysunków i szkiców, aż do wyjątkowych malowideł ściennych francuskiego artysty Francka Lebraly’ego.

Goście natkną się wszędzie na nieoprawione obrazy pozostawione na podłodze i szkice rozłożone na drewnianych krzesłach. W ściany powbijano ręcznie kute żelazne gwoździe, które czekają na to, aby powiesić na nich powstające w natchnieniu rysunki; nawet stołki ozdobione są „przypadkowymi” plamkami farby.

Centrum artystycznej atmosfery stanowi wypełniona dziełami sztuki przestronna pracownia z 10-metrowym stołem ustawionym pod świetlikiem. Można tu spełniać się twórczo, biorąc udział w zajęciach plastycznych, a także zjeść rano śniadanie lub napić się kawy w ciągu dnia.

Na parterze znajduje się też bar i biblioteka. Pomieszczeniom wspólnym ton nadaje zgaszona paleta bieli, kremu i naturalnych odcieni drewna, z ciepłymi oliwkowymi akcentami. Wysokie półki zapewniają dużo miejsca na to, aby eksponować dzieła sztuki i ceramikę, a stoły z drewna inspirowane Bauhausem i art déco czy też nakrapiane lustra i lampy ze stali nierdzewnej dodają wnętrzu niewymuszonej szlachetnej elegancji.

Cena za nocleg w hotelu des Académies et des Arts rozpoczyna się od 650 zł za pokój dwuosobowy.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Paryski splin

Paryski splin

Paryż | 3 lipca 2023

Studio Batiik stworzyło paryskie wnętrze podbite kolorem