Osobiste doznanie

W Krakowie stanęła kapliczka nawiązująca kształtem do instalacji przestrzennej autorstwa architekta Przemo Łukasika i Medusa Group, która w 2014 roku robiła furorę podczas Łódź Design Festivalu, a zrealizowana została w ramach kooperacji „Kreacje z natury” magazynu „Design Alive” i marki Barlinek.

Dawniej przydrożne kapliczki pełniły funkcję punktów orientacyjnych – dosłownie i w przenośni. Jako miejsca służące modlitewnej kontemplacji pozwalały odzyskać duchową równowagę. W ich centralnym punkcie stał krzyż, wokół niego płot oddzielający sacrum od profanum. W projekcie kapliczki w krakowskich Bronowicach projektanci z Medusa Group odwrócili tę sytuację wynosząc ażurowe ogrodzenie ponad wysokość przydrożnego krzyża.

– Istotnym elementem było światło, które wpuściliśmy do wnętrza poprzez – puste w środku – cortenowe sztachety o kwadratowych przekrojach. Zależało nam, aby przebywający wewnątrz kapliczki, spoglądając w górę, mogli odnieść podobne wrażenie, jakie odnoszą patrząc w smukłe linie drzew sięgających wysoko w niebo. Dla nas jako pracowni, która mierzy się z projektami różnej skali, było to wyjątkowo ważne i osobiste doznanie projektowe. Mamy nadzieję, że dla mieszkańców Bronowic to miejsce będzie równie cenne – przekonują architekci z bytomskiego studia.

Więcej: www.medusagroup.pl

no images were found

Powiązane artykuły:

Leśna rezydencja, która zatraca się w bieszczadzkim pejzażu

Leśna rezydencja

Ustrzyki dolne | 12 grudnia 2020

Bieszczadzki projekt rezydencji od Medusa Group

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Polacy nagrodzeni

Warszawa | 14 listopada 2020

Polskie projekty wyróżnione na European Property Awards!

Duchy przeszłości we wrocławskim hotelu The Bridge

Duchy przeszłości

Wrocław | 17 października 2020

Połączenie nowoczesnych rozwiązań i zabytkowych dzieł sztuki

Projekt dla miłośników Bieszczadów od Medusa Group

Górskie uroczysko

Ustrzyki dolne | 17 września 2020

Projekt dla miłośników Bieszczadów od Medusa Group