Nowy nurt Gdańska

Na Wyspie Spichrzów w Gdańsku ruszyła budowa nowej dzielnicy. Za OFF Miasto odpowiada trójmiejski developer Invest Komfort, który w ciągu najbliższych kilku lat zamierza nie tylko oddać do użytku ponad 1000 mieszkań, ale również udostępnić mieszkańcom zupełnie nowy kwartał z bulwarem i dostępem do nabrzeża Motławy.

OFF Miasto to projekt deweloperski realizowany z rozmachem, stanowiący punkt zwrotny dla Gdańska. Będzie to część metropolii, a nie tylko inwestycja mieszkalno-usługowa. Realizacja na zawsze odmieni krajobraz Dolnego Miasta widziany z przystani Żabi Kruk. W sąsiedztwie Starego Miasta powstanie dzielnica emanująca kreatywnością, inspirująca i wyzwalająca inwencję twórczą gdańszczan.

Właśnie dlatego równolegle z apartamentami inwestor realizuje przestrzenie miejskie – bulwary nad placem wodnym oraz tereny zielone stanowiące zaproszenie do czerpania z natury sąsiadujących bastionów.

– OFF Miasto to precyzyjnie wycelowany projekt. Uprzywilejowany geograficznie. Zacierający granice między fizycznością rozumianą jako architektura, urbanistyka a niematerialnym charakterem miejsca – mówi Michał Ciomek, wiceprezes zarządu Invest Komfort.

I dodaje: – Ducha tchną artyści, którzy wprowadzają twórczość już na etapie samego projektowania, współpracy przy kampanii i oczywiście inicjując programy kulturalno-społeczne. Ponieważ nawet najbardziej dopracowany projekt deweloperski dopełnia się poprzez zaangażowanie mieszkańców, sąsiadów, najemców. Nie tylko tu i teraz, ale w perspektywie pokoleń.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

OFF Miasto spaja wieloaspektowy charakter dzielnicy Dolne Miasto. Łączy potrzeby na pozór sprzeczne: bycie w centrum wydarzeń z jednoczesną możliwością przełączenia się w tryb OFF i przebywania w otoczeniu natury. W ramach tej wizji nowa realizacja Invest Komfortu będzie tworzyć miejsce idealne do życia. I sprawi, że wielkomiejski i industrialny styl Brabanku, sąsiadującego z Muzeum II Wojny Światowej, będzie miał swoją przeciwwagę właśnie w postaci OFF Miasta, otwierającego się na naturę Opływu Motławy.

Modularna i różnorodna koncepcja architektoniczna tej inwestycji została wyłoniona w międzynarodowym konkursie.

– Od początku pracowaliśmy nad stworzeniem nowej części miasta, nie tylko kompleksu mieszkalno-usługowego. Chcieliśmy maksymalnie otworzyć OFF Miasto na Gdańsk i zespolić części mieszkalne oraz usługowe z pasem zieleni i placem wodnym, w ramach trendu włączania wody do miasta – opowiada Tomasz Janiszewski, główny architekt i autor koncepcji z biura projektowego BJK Architekci.

W ten sposób powstała koncepcja budowli kaskadowej, wychodzącej bulwarami do brzegu Motławy. „Schodkowość” bryły wraz z różnorodnością materiałową nada projektowi dynamiki.

OFF Miasto

Docelowo, w ramach sześciu etapów kwartału OFF Miasto, powstanie około tysiąca mieszkań i kilkadziesiąt lokali usługowych. Kolejne partie inwestycji zaprezentują różnorodną architekturę, będą wielowymiarowe i wielomateriałowe. Pierwszy etap realizacji zakłada budowę dwóch budynków oraz zewnętrznej, dostępnej dla wszystkich gdańszczan i odwiedzających miasto gości przestrzeni rekreacyjnej przy nabrzeżu Starej Motławy.  Mieszkańcy Gdańska zyskają amfiteatralny bulwar naprzeciw przystani Żabi Kruk, który naturalnie ożywi Dolne Miasto i przywróci dzielnicy niedostępny przez dziesięciolecia kwartał. Dzięki precyzyjnie nadanemu charakterowi usług oraz rytmicznie zaprojektowanej zieleni i kieszonkowych parkach na nowo powstanie tu przestrzeń sprzyjająca integracji kulturalnej. W ciągu dnia będzie częścią dużego miasta, zaś wieczorem stworzy nastrój skłaniający do wyciszenia i głębokiego relaksu.

Kreatorka zieleni OFF Miasta, Dorota Rudawa z RS Architektura Krajobrazu, podąża za myślą architektoniczną, którą zdominowała wielkomiejska różnorodność i wielomateriałowość.

– Nasadzenia w przestrzeni dzielnicy będą więc gatunkami o bogatym kwitnieniu, różnych odcieniach i pokroju. Natura więc nie tylko otoczy OFF Miasto, ale też je wypełni.  Zastosowanie monokultur roślinnych ma za zadanie podkreślenie architektury oraz uwydatnienie rytmu nabrzeża, oddającego pierwszy plan wodzie – podkreśla architektka z RS Architektura Krajobrazu.

OFF Miasto

Wyniesione na poziom pierwszego piętra dziedzińce mieszkalne odseparowane zostały od pasaży kaskadowymi nasadzeniami zimozielonych żywopłotów. Zapewniają mieszkańcom pełną prywatność w ogródkach oraz sąsiedzkiej przestrzeni wypoczynkowej na dziedzińcu, otoczonej bujnymi krzewami – to prywatne oazy w centrum miasta, pełne kolorów i zapachów.

Do wyłącznej dyspozycji mieszkańców zostaną oddane przestrzenie sprzyjające rozwijaniu swoich pasji i przede wszystkim nawiązywaniu relacji z sąsiadami, architekturą i sztuką.

– Głównym założeniem przy projektowaniu części wspólnych było stworzenie wnętrz o miejskim charakterze, spójnych z oryginalną architekturą i otoczeniem, wzbogacając je o elementy i wykończenia, których możemy dotknąć, poczuć i doświadczyć na wiele różnych sposobów – deklarują twórcy: Jakub Piórkowski i Hanna Bialic z PB Studio oraz Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski ze studia Akurat.

Integralną częścią projektu jest sztuka, w związku z tym już na etapie kampanii inaugurującej inwestor zaprosił do współpracy Pawła Nolberta, docenianego na świecie artystę.  Łączy on tradycyjne techniki malarskie z cyfrowymi narzędziami.

– Chciałbym, żeby sztuka stała się mostem łączącym różnorodność doświadczeń mieszkańców i ich sposób odkrywania świata – mówi Paweł Nolbert.

Powierzchnia działki dla całego przedsięwzięcia zajmie ok 56 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa mieszkalna niemal 55 tys. m kw. Projekt obejmie także przebudowę ul. Toruńskiej oraz budowę ul. Jana Ożdżyńskiego. Realizacja całego projektu potrwa kilkanaście lat. Oficjalna sprzedaż apartamentów rozpocznie się wkrótce. Osoby zainteresowane projektem już dziś mogą odwiedzić stronę offmiasto.pl by w pierwszej kolejności dowiedzieć się o pojawieniu oferty.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórczy dialog

Twórczy dialog

Warszawa | 7 czerwca 2024

Invest Komfort strategicznym partnerem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Tu się czyta i rozmawia

Tu się czyta i rozmawia

Gdynia | 12 stycznia 2024

Przystań Widna została zaprojektowana z myślą o mieszkańcach. Ale tu przyjemnie!