Tam, gdzie rosną stare brzozy

Jedna z najstarszych dzielnic Gdańska, Wrzeszcz, skrywa prawdziwe architektoniczne cuda. Jedno z nich, mieszkanie w ponad 100-letniej kamienicy przy ul. Brzozowej, przeszło w ostatnich miesiącach niezwykłą transformację dzięki współpracy duetu architektów – Macieja Ryniewicza z pracowni Akurat oraz Rafała Kaletowskiego.

– 80-metrowe mieszkanie przez dziesięciolecia powoli popadało w ruinę, stąd sama faza renowacji, która przebiegała pod okiem nowego właściciela, trwała prawie dwa lata – wspomina Maciej Ryniewicz. – Zadania nie ułatwiał fakt, że zarówno wiekowy budynek, jak i rosnące wzdłuż ulicy brzozy objęte są ścisłą ochroną konserwatorską.

Duży nacisk położono na jakość i spójność wybranych materiałów oraz rozwiązań. Stolarkę okienną i drzwiową gruntownie odnowiono, a w miejscach, gdzie nie było to możliwe – wiernie zrekonstruowano. Z pomocą lokalnych rzemieślników odtworzono również misterne dekoracje sufitu i ścian, które pozwoliły zachować historyczny rys całości wnętrza.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Elementem, na który szczególnie warto zwrócić uwagę jest ściana holu, pokryta ponad 200 panelami z litego dębu, każdym liczącym trzy metry długości. Zabieg ten pozwolił nie tylko wizualnie ocieplić wnętrze, ale również nadał rytm przestrzeni, prowadząc gości do centralnego punktu, czyli salonu. Za rzeźbionymi elementami architekci sprytnie ukryli także szafę, spiżarnię oraz drzwi do łazienki.

Toaleta była jednym z większych wyzwań projektowych, ze względu na jej niesamowity, nieregularny kształt. Aby uczynić z niego atut, a zarazem zapobiec wizualnemu chaosowi, ściany w tym miejscu pokrywa nieprzerwana fala, misternie układanych płytek składających się na spójny, harmonijny efekt.

Dążąc do ponadczasowej elegancji, w części dziennej Maciej Ryniewicz oraz Rafał Kaletowski postawili na bardziej nowoczesne podejście. Znajdziemy tu kilka perełek zdobytych na polskich i zagranicznych aukcjach vintage, znakomita większość umeblowania to jednak autorskie projekty pracowni Akurat, wykonane od podstaw przez najlepszych lokalnych stolarzy.

Maciej Ryniewicz

Jednym z nich jest m.in. złota wyspa kuchenna stanowiąca serce domu. Jej trójkątny kształt wynika z chęci uporządkowania nieregularnej formy strefy dziennej, łączącej funkcję salonu, kuchni i jadalni. Wyrazisty mebel w całości pokryto mosiądzem, który z czasem pokryje się szlachetną patyną.

– Wieczorami metaliczna powłoka odbija światło padające z różnych kierunków i pod różnymi kątami, całkowicie zmieniając nastrój i postrzeganie tej przestrzeni – zauważa Maciej Ryniewicz.

Znajdujący się nieopodal aneks kuchenny, mimo niewielkich rozmiarów, jest w pełni funkcjonalny. Wizualnie znacznie bardziej przypomina jednak mebel niż osobne pomieszczenie. Z resztek materiałów wykorzystanych do jego stworzenia wykonano okrągły stół jadalny, któremu towarzyszą francuskie krzesła, z siedziskami z żywicy.

Gdańsk przez dziesięciolecia zapisał się jako niezwykle ważny punkt na historycznej mapie Polski. Dlatego całość aranżacji wieńczy kolekcja rzadkich, zabytkowych plakatów o tematyce politycznej zbieranych przez lata przez nowego właściciela mieszkania oraz współczesny obraz Jacka Kłosińskiego przedstawiający Lecha Wałęsę – założyciela Solidarności, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, osoby blisko związanej z miastem.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Klinika architektury

Klinika architektury

Gdańsk | 16 stycznia 2024

Odwiedzamy niezwykłą klinikę stomatologiczną projektu IFA Kamil Domachowski

Ponadczasowa geometria

Ponadczasowa geometria

Gdańsk | 6 grudnia 2023

Studio bo/sko prezentuje gdańskie wnetrza z polskim designem w roli głównej

Turkus i złoto

Turkus i złoto

Gdańsk | 15 kwietnia 2023

Prawie 300-metrowy apartament wg. projektu Mana Design