OFF Festival Katowice 2019. 
Scena dla muzyki i idei

– Bywalcy OFFa doskonale wiedzą o tym, że podobnie jak o muzykę, troszczymy się również o naturę i zachęcamy do tego innych. W przeszłości zdobyło to uznanie kapituły przyznającej międzynarodową nagrodę Green’n’Clean oraz przyniosło nam nominację do tytułu Najbardziej Ekologicznego Festiwalu w Europie. W tym roku idziemy jeszcze dalej: festiwalowa brama stanie się centrum recyklingu, w strefie gastronomicznej dominować będą potrawy wegańskie i wegetariańskie, a na samą imprezę łatwo dotrzecie rowerem – przekonują organizatorzy OFF Festival Katowice, który odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów.

W tym roku OFF Festival od samego wejścia będzie prowokował do dyskusji. Zamiast chować problem, organizatorzy pokażą jego skalę. Brama wejściowa zamieni się w miejsce, w którym gromadzone będą odpady plastikowe. Twórcami bramy są Kasia i Wojtek Sokołowscy, rodzeństwo prowadzące z sukcesami międzynarodową̨ firmę projektową SOKKA, laureaci europejskich nagród w dziedzinie wzornictwa. Od lat współpracują z OFF Festivalem, z którym łączy ich wrażliwość na otaczający świat i sposób myślenia o nim.

Kasia i Wojtek pochodzą z Gliwic i pozostali w swoim rodzinnymi mieście, ale zawsze chcieli pomagać ludziom, robić rzeczy użyteczne. Tworzyli więc zaawansowane technicznie projekty wzornicze dla różnych branż przemysłu w Polsce i na świecie, m.in. robota do operacji serca, samochody wyścigowe, narzędzia budowalne, wozy strażackie, ratraki śnieżne, kaski dla kierowców rajdowych Formuły 1, a nawet… polski czołg.

Doświadczenie w projektowaniu doprowadziło ich do gorzkiej refleksji nad ogromnym wpływem przemysłu i branży projektowej na środowisko. Świadomość, że każda projektowana rzecz kiedyś stanie się odpadem sprawiła, że zdecydowali się na radykalną zmianę swojego modus operandi. – Chcemy po sobie pozostawić nie kolejne nowe rzeczy, ani nagrody, ale czystą planetę – mówili. Zamiast projektować kolejne rzeczy postanowili wykorzystać swoje know-how na temat projektowania, procesów produkcyjnych oraz cyklu życia produktów i poświęcić się działaniom związanym z ochroną środowiska. Przykład? W 2018 roku Sokołowscy rozpoczęli wygaszanie działalności projektowej w ramach SOKKA, by poświęcić się pracy nad startupem Trashstock.com, którego celem jest budowa globalnej, zrównoważonej społeczności (global sustainable community). Trashstock ma stać się narzędziem, które da ludziom wiedzę oraz realny wpływ na oczyszczenie środowiska.

Opowiedzieli o tym Arturowi Rojkowi i natychmiast znaleźli partnera w OFF Festivalu, po czym do akcji włączyła się również marka Cisowianka Perlage, główny sponsor festiwalu, biorąc pełną odpowiedzialność za swój produkt, doprowadzając go do momentu recyklingu oraz Miasto Katowice.

Idąc za ciosem, festiwal czeka odważna zmiana. Rewolucja wydarzy się w Strefie Gastronomicznej. Nawet gastronomowie znani dobrze z mięsnych potraw, w tym roku zdecydowali się zmodyfikować swoją propozycję. W menu dominować będą różnorodne dania wegetariańskie i wegańskie (stanowić będą aż 80 proc. oferty!). Tylko na OFFie będzie okazja spróbować zupy z konopii na bazie średniowiecznej receptury. Natomiast sprzedawane na festiwalu mięso będzie wyłącznie najlepszej jakości, weryfikowane na bazie dwóch certyfikatów: QAFP (Quality Assurance for Food Products dla drobiu i wieprzowiny) i QMP (Quality Meat Program dla wołowiny). Obydwa systemy są restrykcyjne w kategorii choćby pasz (brak GMO, antybiotyków, mączki rybnej itp.), genetyki (wykluczenie niektórych krzyżówek), hodowli, uboju, transportu i obróbki (brak glutaminianu) mięsa.

– Od dawna dbamy o segregowanie śmieci, wykorzystujemy materiały z recyklingu, napoje i jedzenie podajemy w kubkach i naczyniach biodegradowalnych, kubki są wielorazowego użytku, ekipy sprzątające pracują na festiwalu praktycznie cały czas. Liczymy na waszą pomoc i wrzucanie odpadów do odpowiednio oznaczonych pojemników – i z góry Wam za to dziękujemy – órzekonują organizatorzy.

OFF Festival Katowice odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie 400 zł można kupić w OFF Sklepie. W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 80 zł.

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią: Foals, Suede, Jarvis Cocker introducing JARV IS…, Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Superorganism, Hania Rani, Perfect Son, Electric Wizard, The Gaslamp Killer, The Comet is Coming, Juan Wauters, Daughters, Dr. Rubinstein, Lotic: Endless Power, The Body, Dezerter gra „Underground Out of Poland”, slowthai, Black Midi, VTSS, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, OM, SAMA‘, Jakuzi, Phum Viphurit, Tentent, Durand Jones & The Indications, Lebanon Hanover, Honey Dijon, Loyle Carner, Tęskno, Pablopavo i Ludziki z Naprawdę Dużym Zespołem, Dynasonic, Cudowne Lata, The Real Gone Tones, Emerald, Octavian, EABS feat. Tenderlonious, Tuzza, Babu Król i Smutne Piosenki, Kapela Maliszów, Ammar 808, Tirzah, Soccer Mommy, Trupa Trupa, P.Unity, Veronica Vasicka, Polmuz, Santabarbara, Wczasy, Entropia, Boogarins, Jan-rapowanie, Bamba Pana & Makaveli, Niemoc, oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk“.

Więcej na: www.off-festival.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dwupoziomowa oaza

Dwupoziomowa oaza

Katowice | 3 sierpnia 2023

Odwiedzamy apartament zaprojektowany przez Magdalenę Dzierzon