Nowości Starcka: Od plastiku do ekologii

| MM

22 kwietnia 2011 | Rzeczy

Philippe Starck, jeden z najsłynniejszych projektantów świata na tegorocznej edycji iSaloni w Mediolanie zaprezentował kilka nowych obiektów, powstałych dla prestiżowych, światowych marek. Wśród nich znalazły się Kartell oraz Magis. Dla obu firm stworzył przedmioty, używając zupełnie odmiennych od siebie materiałów.

Philippe Starck, jeden z najsłynniejszych projektantów świata na tegorocznej edycji iSaloni w Mediolanie zaprezentował kilka nowych obiektów, powstałych dla prestiżowych, światowych marek. Wśród nich znalazły się Kartell oraz Magis. Dla obu firm stworzył przedmioty, używając zupełnie odmiennych od siebie materiałów.

Współpraca z topowymi markami układa się harmonijnie, i co roku Starck przygotowuje dla topowych marek nowe projekty. Na zakończonych w miniony weekend targach ekspozycje firm, dla których pracuje oblegały tłumy, a każdy z gości targów chciał zobaczyć jakie nowości tym razem przygotował światowej sławy twórca.

Dla firmy Kartell Philippe Starck zaprojektował w tym sezonie cztery prezentowane na iSaloni przedmioty: Miss Less, Magic Hole, King Top oraz One More, One More Please. Miss Less to siedzisko, przypominające nieco rzeźbiarską formę, choć przekształconą na codzienny, domowy użytek. Powstało w różnych kolorach, i nawiązuje do prostych rozwiązań projektowych.Wykonano je z tworzywa sztucznego, jego podstawę stanowi geometryczna bryła z wyprofilowanym wcięciem. Projekt powstał we współpracy z Eugeni Quitllet, tak jak wszystkie inne sygnowane nazwiskiem Starcka obiekty, prezentowane na stoisku Kartell.

Tak jak choćby Magic Hole, czyli system składający się z dwuosobowej sofy oraz fotela. Projekt zrealizowano również z tworzywa sztucznego, jest dość odważny, w formach zaokrąglonych, a charakterystycznym nacięciem na brzegach oparć, na których wspieramy ręce. Ten system opiera się również na użytych kolorach, w miejscach gdzie pojawia się nacięcie a za nią ziejąca szczelina dostrzegamy ostre, fluorescencyjne barwy: pomarańczową lub zieloną. Zestaw jest lekki, a użyty materiał sprawia, że idealnie odpowiada użytkowaniu go na zewnątrz – jest przecież odporny na różne warunki atmosferyczne.

Z kolei King Top to duży stół, który również nie poddaje się aurze – zaprojektowano go z tworzywa sztucznego oraz hartowanego szkła, odpornego na zarysowania. Noga stołu, w formie stożka rozszerzającego się ku podstawie zapewnia stabilność, a jednocześnie pusta środkowa struktura wprowadza poczucie lekkości.

Czwartym projektem dla Kartell okazał się One More, One More Please. To stołek barowy, bardzo komfortowy, elastyczny, z oparciem owalnym lub kwadratowym, dostępny w różnych kolorach.

Obecność na stoisku Kartell to nie jedyna aktywność Philippe’a Starcka na tegorocznym iSaloni. Fani jego dokonań pielgrzymowali także na ekspozycję firmy Magis, dla której Starck stworzył kolekcję krzeseł Zartan. Tutaj Starck ujawnia inne oblicze, porzucając tworzywa sztuczne na rzecz naturalnych materiałów. W krzesłach Zartan zdecydował się bowiem na technologię ekologiczną z użyciem bambusa, lnu i konopi.

Jak deklaruje producent, firma Magis, projekt powstał by lepiej zrozumieć co już niebawem stanie się naszym codziennym materiałem.

Więcej: www.kartell.com i www.magisdesign.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Osobisty kod komunikacji

Osobisty kod komunikacji

Mediolan | 28 czerwca 2023

Włoska projektantka Elena Salmistraro sprawia, że obdarzamy przedmioty uczuciami