Nada Debs odmieniła wnętrza Ligi Państw Arabskich w Kairze

Nada Debs, lewantyńska projektantka słynąca z niezwykłej zdolności łączenia współczesnej architektury z dziedzictwem kulturowym i tożsamością lokalnych społeczności, odpowiadała za remont siedziby Ligi Państw Arabskich w Kairze w Egipcie.

Niezwykły budynek zaprojektowany przez modernistycznego architekta Mahmouda Riada został oddany do użytku w 1955 roku. Przez lata zachowany w oryginalnej formie z upływem czasu coraz bardziej potrzebował odświeżenia i dostosowania do wymogów współczesności. Rozpoczęty w 2015 roku remont, zlecony i sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Prezydenckich Zjednoczonych Emiratów Arabskich, miał na celu unowocześnienie budynku przy jednoczesnym zachowaniu istoty charakterystycznej bliskowschodniej tożsamości.

– Zależało mi na stworzeniu środowiska, które byłoby współczesne i postępowe, ale wciąż reprezentujące to, co najlepsze w arabskiej tożsamości – wspominała Nada Debs.

We wnętrzach zachowano ważne dla kultury arabskiej akcenty, takie jak fragmenty piśmiennictwa sakralnego na ścianach i charakterystyczne, geometryczne wzornictwo. Do budynku wprowadzono jednak nowe technologie, poprawiono oświetlenie i dopracowano akustykę. 

Centralny krąg sali jest odzwierciedleniem współczesnej arabskiej tożsamości, reprezentowanej przez geometryczne akcenty, wzory arabesek, wzniosłą kolorystykę. Umieszczona pośrodku pomieszczenia gwiazda stworzona z rombów symbolizuje „odnowiony sojusz arabskich państw członkowskich, zjednoczonych w misji szerzenia pokoju, dobrobytu i harmonii”. Podczas remontu postawiono na takie materiały jak trawertyn, marmur z Gwatemali i drewno orzechowe. Koszt renowacji wyniósł finalnie 50 milionów dolarów.

Więcej na: www.nadadebs.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ziemia obiecana

Ziemia obiecana

Dubaj | 10 kwietnia 2023

Architekt Przemo Łukasik zabiera nas w podróż po wielokulturowym Dubaju