Od modernizmu po eklektyczne wille. Te wnętrza najchętniej oglądaliście w kwietniu!
Architektoniczne kontrasty, osobiste historie i kadry, które przyciągają wzrok – wśród najchętniej oglądanych wnętrz kwietnia znalazły się zarówno nowości, jak i starsze publikacje, które wciąż inspirują.
Od wypełnionej światłem willi na warszawskim Żoliborzu, przez mieszkanie z widokiem na Odrę, aż po dom w duchu gdyńskiego modernizmu – każde z tych miejsc opowiada własną historię o stylu, emocjach i codzienności.
Zobaczmy je jeszcze raz!
Zamiast trendu – temperament
Projekt Michała Głuszaka z MG Interior Studio nie jest stylistycznym manifestem ani demonstracją kompozycyjnej biegłości. To przestrzeń ukształtowana przez relację z klientką, znajomość jej potrzeb i wspólny język, wypracowany już przy wcześniejszej współpracy. Tym razem w centrum ich uwagi znalazło się stumetrowe mieszkanie w Amsterdamie.
Zmodernizowany modernizm
Projekt pracowni ASID Studio nie odtwarza historii, ale prowadzi z nią dialog – z Gdynią, z modernizmem, z nostalgią wobec designu sprzed dekad. Zamiast dosłownych cytatów, pojawia się przestrzeń dla swobodnej interpretacji. Zamiast efektu „wow” – subtelna gra między tym, co znajome, a tym, co zaskakujące i nieoczywiste.
Z widokiem na Odrę
– Już od progu czułyśmy ekscytację – tak Klaudia Utracik i Paulina Sobczyk, założycielki KLU Studio, wspominają pierwsze zetknięcie z mieszkaniem przy ulicy Pasteura we Wrocławiu. 160-metrowa przestrzeń, wypełniona światłem wpadającym przez duże okna, zachwycała malowniczym wykuszem i widokiem na Odrę.
W zielonym kadrze
Warszawski Mokotów to dzielnica kontrastów – z jednej strony nowoczesna zabudowa, z drugiej zieleń i spokój starych parków. Właśnie w tej okolicy, tuż przy Polu Mokotowskim, powstał apartament zaprojektowany przez Agatę Kasprzyk-Olszewską z pracowni Loft Factory. 100-metrowe wnętrze dopełnia 250-metrowy ogród – prywatna oaza natury w sercu miasta.
W lustrzanym odbiciu
Michał Karol, założyciel pracowni Asceo Design, wraz z żoną Anną, adwokatką, zamieszkał na czwartym piętrze 160-letniej kamienicy w kultowej paryskiej dzielnicy Montparnasse, niegdyś nazywanej „pępkiem świata”.
Dom, który żyje
Głównym założeniem projektu było stworzenie radosnego wnętrza, dopasowanego do gościnnego stylu życia domowników, którzy oprócz dużych spotkań rodzinnych organizują jeszcze większe spotkania towarzyskie. Marta Chrapka, właścicielka pracowni Colombe, zaproponowała im pełne kolorów wnętrze, które zmienia się razem z właścicielami.
Warszawska ostoja szwedzkiej projektantki
W ostatnich latach styl skandynawski odmieniliśmy chyba przez wszystkie przypadki. Jak jednak wypadła jego polska odsłona w wykonaniu rodowitej szwedzkiej projektantki? W poszukiwaniu odpowiedzi odwiedziliśmy dom Katji Sadziak, która ponad 20 lat temu przyjechała do Polski i do dziś prowadzi tu autorską pracownię.
Stary dom z nowym duchem
Ten dom w Poznaniu czekał na swoje przeznaczenie ponad siedemdziesiąt lat. Wybudowany w 1943 roku, nigdy wcześniej nie prezentował się tak wyjątkowo. Musiał minąć czas, by trafił w ręce Agnieszki i Piotra Kuchcińskich – a potem upłynęły kolejne lata, zanim narodził się pomysł jego modernizacji.
Chwila wytchnienia pośrodku wielkiego miasta
Prywatność bywa w tych czasach cenniejsza od złota. Aby zapewnić ją swoim klientom, Jerzy Ruszkowski stworzył prawdziwą fortecę w centrum miasta. Czarna, perfekcyjnie wyrysowana bryła przy jednej z warszawskich ulic jednocześnie intryguje i odpycha; zupełnie jakby chciała przypomnieć o prawie do intymności osób, dla których jest schronieniem.
W rytmie gdyńskiego modernizmu
Ostatnie piętro modernistycznej kamienicy z 1937 roku w śródmieściu Gdyni. Pięć minut od zatoki, za oknem piękny park. Tak mieszkają architektka Justyna Hys-Bochińska z mężem Ignacym.