Muzeum Polskiej Wódki już działa!

Pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki otwarto w Warszawie na terenie rewitalizowanego XIX-wiecznego kompleksu fabryki wódek. Za projekt, architekturę wnętrz, ekspozycję muzealną oraz nadzór autorski nad realizacją odpowiada pracownia Nizio Design International. Miejsce, w którym powstało muzeum wymagało od twórców poszanowania jego specyfiki, kontekstu historycznego oraz wymogów konserwatorskich przy jednoczesnym zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych oraz wystawienniczych.

Innowacyjność i wyjątkowość projektu polega przede wszystkim na wykorzystanych materiałach i technologiach wypracowanych na potrzeby rewitalizowanego obiektu. Projekt Nizio Design International opiera się na zastosowaniu rozwiązań ściśle korespondujących z charakterem budynku, jego historią oraz zastosowaniu materiałów odzyskowych bądź odpowiadających tym sprzed lat. W realizacji użyto najwyższej jakości naturalne tworzywa takie jak szkło, stal, beton czy miedź, która historycznie była surowcem wykorzystywanym w urządzeniach do destylacji. W budynku dawnego zakładu rektyfikacji, gdzie dziś mieści się Muzeum Polskiej Wódki zachowano oryginalną konstrukcję stalową oraz elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz.

Wykreowana przez Nizio International Design przestrzeń oddziałuje na wszystkie zmysły – nie tylko opowiada fascynującą historię, ale pozwala ją usłyszeć, zobaczyć, dotknąć, a nawet powąchać i posmakować. Ekspozycja mieści się w pięciu galeriach i przybliża dzieje produkcji wódki w Polsce od wieku XV aż do dziś. Koncepcja wystawy opiera się na jednoczesnym wykorzystaniu multimediów i artefaktów – m.in. oryginalnych urządzeń gorzelniczych oraz symbolicznie odtworzonych wiekowych aparatur do destylacji, betonowych kadzi czy pieców.

W Muzeum Polskiej Wódki działają też sklep, bar, restauracja, bistro i pijalnia czekolady. Przy nim działają również restauracja ZONI, funkcjonujące 24 h na dobę bistro WuWu.

Więcej na: www.muzeumpolskiejwodki.pl i www.nizio.com.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu

Zoom na naturę

Zoom na naturę

Janów Lubelski | 31 maja 2015

Pierwsze interaktywne centrum dedykowane środowisku naturalnemu.

Kopalnia zamieniona w nowoczesne centrum nauki i sztuki

Odmieniona kopalnia

Wałbrzych | 11 marca 2015

Zakończył się pierwszy etap rewitalizacji kompleksu Starej Kopalni.

Podróż w czasie

Podróż w czasie

chmielnik | 6 lipca 2014

Dawna synagoga przekształcona w multimedialne centrum.