Młodzi na rzecz miasta

Miejskie meble, przedmioty i akcesoria służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. Stworzone przez najzdolniejszych młodych polskich projektantów z myślą o mieszkańcach Gdyni i turystach. Będzie można je zobaczyć już 5 lipca na wystawie „Miasto+|5.30.60” w ramach Gdynia Design Days.

Tematem tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days jest miasto: jego tożsamość i mieszkańcy, interakcje między nimi, to jak miejska rzeczywistość jest współtworzona przez Gdynian w różnym wieku. Do przygotowania wystawy głównej organizator festiwalu – Centrum Designu Gdynia – zaprosił kuratorkę Agnieszkę Jacobson-Cielecką.  – Inspiracją dla projektantów tworzących obiekty na wystawę jest sama Gdynia – jej wygląd, historia i atmosfera ukształtowane przez modernizm, morze i ludzi – mówi kuratorka.

Projektanci biorący udział w projekcie są młodzi lub bardzo młodzi ale zdążyli już zaznaczyć swoją obecność ciekawymi realizacjami. Pochodzą w większości z głębi lądu i pewnie dlatego najmocniej przemawia do ich wyobraźni nadmorski, otwarty charakter Gdyni. Zadanie jakie otrzymali to stworzenie projektów adresowanych do mieszkańców miasta i przyjezdnych w każdym wieku. Projektów  wchodzących w dialog z otoczeniem, odpowiadających na potrzeby i pragnienia ludzi. To miejskie meble, przedmioty i akcesoria służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. Inne, to przedmioty – pamiątki, użytkowe lecz niosące ładunek emocjonalny przez swoją materię i skojarzenia. Jak mówi kuratorka: – Przedmioty, które podobnie jak modernistyczna architektura mają szansę się nie zestarzeć.

W projekcie biorą udział: Izabela Bołoz, Jan Kochański, Kosmos Project, Agata Matlak-Lutyk i Jan Lutyk, Natural Born Design, Jolanta Starzak i Dawid Strębicki oraz Tabanda. Prace będzie można zobaczyć w Centrum Designu Gdynia (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny) od 5 lipca do 30 sierpnia.

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: