Mistrzowie drugiego planu

Trasa Męskiego Grania to nie tylko znakomici muzycy. To też artysta sztuk wizualnych (Kobas Laksa), projektant (Robert Majkut) i fotograf (Jan Holoubek), którzy odpowiadają za oprawę spektaklu.

Męskie Granie to scena, na której łączą się brzmienia, osobowości i interpretacje. W trasie biorą udział najbardziej utalentowani i bezkompromisowi polscy artyści udowadniający, że rodzima sztuka jest niezwykle bogata i różnorodna. Ideą projektu jest promowanie polskiej kultury – w ramach cyklu szeroka publiczność poznaje twórczość doskonałych muzyków oraz specjalistów sztuk wizualnych. Każdy z koncertów odbywa się w niecodziennych lokalizacjach, które wraz

z unikatowymi aranżacjami świetlnymi tworzą niezwykłą oprawę wydarzenia. Męskie Granie to również dodatkowe atrakcje, takie jak m.in. strefa Żywca stworzona w kontenerach. Dzięki temu trasa to jedyny festiwal w Polsce, na którym scena, oprawa multimedialna oraz strefa marki stanowią spójną i integralną całość.

Na szczególną uwagę zasługuje oprawa występu Męskie Granie Orkiestra – projekcje ilustrujące koncert grupy wydobywają bowiem ukryte w muzyce emocje. Aby stworzyć niezapomnianą oprawę dla koncertów, do współpracy przy projekcie zaproszeni zostali mistrzowie obrazu. W tym roku reżyserem Męskiego Grania został Kobas Laksa -scenograf, fotograf oraz autor filmów. O scenografię wydarzenia dba natomiast jeden z najbardziej znanych polskich projektantów Robert Majkut, a o oprawę świetlną uznany fotograf Jan Holoubek.

Kobas Laksa, reżyser tegorocznej edycji Męskiego Grania to artysta sztuk wizualnych, fotograf, autor filmów, scenograf. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zaczynał od krótkich filmów fabularnych i eksperymentalnych, obecnie zajmuje się scenografią teatralną i fotografią. Zderza ze sobą konwencje, miesza środki stylistyczne. W jego pracach przewijają się apokaliptyczne wizje metropolii przyszłości. Jest autorem portretów polskich aktorów, biznesmenów i muzyków. Był współautorem projektu na Międzynarodowym Biennale w Wenecji, za który pawilon polski otrzymał prestiżową nagrodę Złotego Lwa. W projektach fotograficznych dba o najdrobniejsze szczegóły, żeby zbudować wiarygodność przedstawianych wizji. Jego prace zaskakują, nadbudowując nowe znaczenia tam, gdzie wszystko wydaje się już ostatecznie zdefiniowane.

Robert Majkut, autor scenografii tegorocznej edycji Męskiego Grania, to dizajner, kulturoznawca, architekt wnętrz, artysta. Zaczynał od sztuki i projektowania graficznego by rozwinąć swoją działalność projektową do dużych form wnętrzarskich i projektowania przedmiotów o unikalnych formach. Charakterystyczne miękkie linie, kompleksowość rozwiązań, często odważne korzystanie z nowoczesnych rozwiązań multimedialnych a przy tym skondensowana inność projektów uczyniły go jednym z najbardziej znanych polskich projektantów. Znany jest głównie z nowoczesnych projektów dla świata finansów i sieci kinowych. Ostatnio rozszerzył swoje doświadczenia o projekty scenograficzne  i baletowe np. do „Hamleta” w Teatrze Wielkim. Poza tym projektant i producent fortepianu Whaletone – jednego z najbardziej oryginalnych fortepianów na świecie.

Jan Holoubek to autor zdjęć do filmów fabularnych, teatrów telewizji, seriali i reklam. W 2007 zadebiutował jako reżyser, realizując film dokumentalny pt.: „Słońce i cień“. W 2014 roku powstał jego kolejny autorski projekt „Pocztówki z Republiki Absurdu”. Jest także reżyserem światła przy wielu wydarzeniach artystycznych m. in. festiwalu Męskie Granie. Od 2011 członek Polskiego Związku Operatorów Filmowych.

Budowa sceny na tegorocznej trasie Męskiego Grania to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Materiały do jej budowy (wraz ze scenografią i multimediami) są przewożone w aż jedenastu tirach. Jej wymiary to 33 na 17,5 m, a jej budowa trwa przez pięć dni. Podczas tegorocznej trasy Męskiego Grania wykorzystywane są aż trzy ekrany typu Hiled o wymiarach 10 m (szerokość) x 5 m (wysokość) zaś głośniki mają moc 100 000 wat.

Więcej na: www.meskiegranie.pl

MG_26072014_fot.T.Gola_LIVE_I5A3112

MG_26072014_fot.T.Gola_LIVE_I5A3309

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Szukając perfekcji

Szukając perfekcji

Warszawa | 11 października 2022

W II edycji konkursu Wnętrze Roku SAW do zdobycia łącznie 100 000 zł

Nagradzamy dobre wzorce

Nagradzamy dobre wzorce

Warszawa | 31 sierpnia 2022

Robert Majkut o mechanizmach rządzących konkursami dla architektów wnętrz