Magdalena Tekieli: – Ta kolekcja to moja definicja piękna

Wyrafinowanie, elegancja oraz detal, oprócz kwestii użytkowych były kluczowe dla zaprojektowania kolekcji French Affair Furniture. Najnowsza linia mebli Magdaleny Tekieli to propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią autorskie projekty.

Na kolekcję składają się komoda, bieliźniarka, szafki nocne, lustra i ławka. – Ważnym elementem mebli jest intarsja składająca się z trzech rodzajów dębiny. Jest ona ukłonem dla artystycznego rzemiosła w meblarstwie, którą chciałam uwspółcześnić, wydobywając to, co najpiękniejsze – opowiada projektantka. – Historia intarsji sięga bowiem czasów starożytnych. Narodziła się na terenach Egiptu i Bliskiego Wschodu, jednak jej rozwój rozpoczął się w okresie Cesarstwa Rzymskiego. W XV wieku powstała szkoła intarsji, ale to XVI wiek jest dla tej techniki przełomowy, bowiem w tamtym okresie intarsja zaczęła zdobywać popularność w wielu krajach europejskich. Ornamenty wykonane technikami intarsji mogą przybierać najróżniejsze motywy. Te misterne, wymagające precyzji dekoracje, nadają meblom wyjątkowości. Operowanie technikami intarsji to sztuka niegdyś bardzo popularna, dzisiaj niestety przegrywa z masowo produkowanymi meblami. Wciąż jednak nie brakuje koneserów, którzy kolekcjonują bogato zdobione, niepowtarzalne antyki zdobione w ten sposób.

Istotną częścią kolekcji są mosiężne elementy. Naturalny kamień, traveronyx, pochodzi prosto z Włoch. – Wiedziałam, że kamień na blaty ma być wyrazisty, ale nie przytłaczający. Punktem wyjścia była kolorystyka mebla, do którego należało dobrać rodzaj kamienia. Zależało mi na wyrazistym użyleniu i przenikających się barwach – opowiada Magdalena Tekieli. Cofnięta listwa mosiężna perfekcyjnie podkreśla fazowanie, które stopniowo odsłania krawędź mebli.

Magdalena Tekieli

Magdalena Tekieli to absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Faculty of Arts University of Ljubljana. Projektantka sztuki użytkowej, mebli, grafiki. Właścicielka marki Paper Love. Projektuje i produkuje artykuły papiernicze, sprzedawane w Polsce i za granicą.  Jej meble serii Cabinet znajdują się w najbardziej luksusowych apartamentach hotelu Raffles Europejski Warsaw. Więcej na: www.magdalena.tekieli.pl

Dziesięć obiecujących polskich marek

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Szampański pocałunek

Szampański pocałunek

Warszawa | 22 grudnia 2022

Magdalena Tekieli zaprezentowała najnowszą kolekcję mebli swojego projektu