Londyńskie schody do nieba

– Czasami chcesz zrobić coś, co wykracza poza wszelkie normy – tak o konstrukcji Endless Stair, która stanęła przed londyńską galerią Tate Modern nad samym brzegiem Tamizy mówi David Venables, dyrektor Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) na Europę.

– Czasami chcesz zrobić coś, co wykracza poza wszelkie normy – tak o konstrukcji Endless Stair, która stanęła przed londyńską galerią Tate Modern nad samym brzegiem Tamizy mówi David Venables, dyrektor Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) na Europę.

Surrealistyczna konstrukcja z piętnastu połączonych kondygnacji schodów wykonanych z paneli z tulipanowca amerykańskiego powstała z okazji London Design Festival (14-22 września), ale oglądać ją i wejść na nią będzie można do 10 października. Redakcja „Design Alive” na zaproszenie AHEC wzięła udział w uroczystym otwarciu Endless Stair.

Gościem specjalnym wydarzenia był nowy ambasador Stanów Zjednoczonych w Wielkiej Brytanii Matthew Winthrop Barzun. – Jak zobaczyłem w rozkładzie dnia punkt pt. „Endless Stair”, to pomyślałem, że żona znów zgotowała mi jakąś niespodziankę – śmiał się ambasador. Po chwili już z powagą godną dyplomaty dodał: – W tej instalacji kreatywność łączy się z biznesem i zrównoważonym rozwojem. W 2008 roku wielu ludzi stukało się w głowę na wieść, że AHEC zamierza włączyć się w organizację London Design Festival. Dziś, po zrealizowaniu trzech wspólnych projektów, przyznają, że nie mieli racji.

– Zależało nam, aby w ramach festiwalu stworzyć coś kreatywnego dla szerokiej publiczności. Dlatego ta konstrukcja stanęła w miejscu ogólnodostępnym i można się na nią wspiąć. Zależy nam bowiem na promowaniu designu jak najszerzej – przekonywał Ben Evans, dyrektor London Design Festival.

David Venables, dyrektor AHEC na Europę, cieszył się, że stało się dokładnie tak, jak zakładał i schody stały się magnesem na ludzi. – Korzystają z nich turyści, przechodnie. Widziałem nawet fotografującą się parę nowożeńców i przebranych za supermanów młodych ludzi – tłumaczył David Venables.

Gdy Alex de Rijke ze studia dRMM został poproszony o wykonanie instalacji z tulipanowca amerykańskiego, od razu pomyślał o stworzeniu schodów. – Schody to interesująca struktura o niezwykłym potencjale przestrzennym i społecznym. Znajdujący się na nich ludzie wchodzą ze sobą w interakcje mijając się lub przystając na chwilę. Dla mnie to takie schody do nieba – opowiadał Alex de Rijke.

Instalacja powstała w wyniku współpracy AHEC ze studiem architektonicznym dRMM oraz firmą inżynieryjną Arup. Składa się ona ze 187 schodów, które skręcają w różnych kierunkach, co nadaje konstrukcji surrealistycznego wymiaru i zapewnia zwiedzającym wiele sposobów jej odkrywania.

Konstrukcja jest przykładem zrównoważonego projektowania oraz ukazuje ogromny potencjał zastosowanej po raz pierwszy nowej technologii klejenia drewna technologią warstwową CLT (cross-laminated timber).

Na samej górze Endless Stair znajduje się niezwykły punkt widokowy, który pozwala zobaczyć Londyn i jego najsłynniejsze zabytki z nowej perspektywy.

Endless Stair to jednak nie tylko artystyczna instalacja. – Chcemy pokazać, że drewno liściaste to znakomity materiał konstrukcyjny, który z powodzeniem można wykorzystywać w architekturze dodał David Venables.

Więcej: www.americanhardwood.org

Endless Stairs by AHEC from designalive.pl on Vimeo.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dogonić marzenia

Dogonić marzenia

Londyn | 20 grudnia 2023

Ola Jachymiak robi międzynarodową karierę i tworzy wnętrza od Londynu po Paryż!