Ławka, która się opiera [wideo]

eindhoven | marcin mońka

12 lipca 2014 | Design | Rzeczy |

Pozornie wygląda na nonszalanckie rozwiązanie. Zwykła drewniana ławka oparta o ścianę raczej nie budzi zaufania wśród przechodniów. Ale nie w tym przypadku. Pomysł Izabeli Bołoz jest konstrukcją przemyślaną w najdrobniejszym szczególe.

Zaprezentowana w ostatnich tygodniach Leaning Bench wykracza poza klasyczne rozwiązania i znakomicie gra z naszymi przyzwyczajeniami. Na pierwszy rzut oka wygląda tak, jakby ktoś drewnianą konstrukcję przypadkowo oparł o ścianę. Twórczyni jednak wykorzystała zasadę równowagi. „Ławka, która się opiera” jest doskonale wyważona, a stabilność zapewniają jej niewidoczne gumowe stopki. Ławka sprawdza się na każdym podłożu. Leaning Bench jest więc w pełni funkcjonalnym meblem, nie pozbawionym jednak elementów zabawy i zaskoczenia. Potrafi wejść w relacje z otoczeniem i harmonizuje z przestrzenią wokół.

Izabela Bołoz realizuje głównie prace w przestrzeniach publicznych, projektuje instalacje artystyczne, scenografię i meble. Jej instalacje często są inspirowane obserwacją codziennych, powtarzalnych zjawisk, są zachwytem nad naturą rzeczy i procesów. W przeszłości studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie w Zurychu. Następnie zmieniła kierunek na projektowanie, kontynuując studia w Londynie i Eindhoven. Po ukończeniu prestiżowej Design Academy Eindhoven założyła własne studio w Eindhoven w Holandii w 2011. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, w Polsce prowadziła zajęcia m.in. na School of Form w Poznaniu.

Więcej: www.izabelaboloz.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Iloczyny we wnętrzach

Iloczyny

Eindhoven | 10 grudnia 2018

Projekt na pograniczu designu, architektury i sztuki.

Polacy na Milan Design Week. Przewodnik

Polski tydzień

Mediolan | 6 kwietnia 2015

Milan Design Week (14-19 kwietnia). Tu znajdziecie Polaków.