Prywatna dżungla

Nie ma tu okien, jest za to prywatna dżungla i basen. Wszystko to zamknięte w dawnej hali fabrycznej. Trudno o lepszy przykład potęgi transformacji współczesnej architektury.

Sir David Adjaye w karierze zasłynął wieloma nietuzinkowymi realizacjami – nie tylko w rodzinnej Wielkiej Brytanii, ale również w Oslo (gdzie zaprojektował Centrum Pokojowej Nagrody Nobla) czy Waszyngtonie (projekt Narodowego Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów Instytutu Smithsonian). Jego projekty doceniła sama królowa Elżbieta II, przyznając mu w 2017 roku odznakę Rycerza Kawalera oraz Królewski Instytut Architektów Brytyjskich, który wyróżnił go w 2021 roku złotym medalem za całokształt pracy. Nic więc dziwnego, że zaprojektowany przez niego Lost House podtrzymuje tradycję obchodzenia architektonicznych schematów.

Nietypowy budynek powstał w 2004 roku dla projektantki mody Roksandy Ilincic i jej męża Philipa de Mesquita. Niedawno jednak powrócił na rynek, dzięki czemu miłośnicy dokonań architekta, ponownie mogą odkrywać niezwykłe wnętrze. Aktualna cena za 360-metrowy apartament wynosi 6,5 mln funtów. To blisko 36 mln zł!

Ukryty za prostą, ceglaną fasadą przy Crinan Street, Lost House powstał w miejscu dawnych zabudowań fabrycznych. Na miejscu dawnego parkingu dziś znajdują się dwie sypialnie (jedna służąca aktualnie jako biuro) i kino. Betonowa platforma do załadunku, stała się prywatnym basenem a resztę placu zajęła część dzienna apartamentu. Całość uzupełnia również dwustanowiskowy garaż.

Industrialny charakter przestrzeni podtrzymuje aranżacja wnętrza – pomalowane na czarno ściany, odkryte fragmenty betonu, podłogi z żywicy, liniowe świetlówki. Naturalne światło wpada do środka przez trzy świetliki w dachu; bezpośrednio pod nimi ulokowano zaś otoczone szklanymi ścianami ogrody – w tym miniaturowy staw w centrum apartamentu.

Niespodziewane akcenty kolorystyczne znajdziemy w sali kinowej utrzymanej w energetycznym odcieniu zieleni oraz pastelowej sypialni.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Proste formy

Proste formy

Warszawa | 23 listopada 2022

Naturalne, ponadczasowe materiały i szczypta wabi sabi na Żoliborzu

Dwa poziomy modernizmu

Dwa poziomy modernizmu

Warszawa | 18 listopada 2022

Miało być przede wszystkim nietuzinkowo. Zaglądamy do apartamentu na Żoliborzu!