Kubizm po czesku

Zaprojektowany i urządzony przez Peter Pennoyer Architects w duchu czeskiego kubizmu – efemerycznego ruchu znanego z eksploracji form geometrycznych – i osadzony na 140 akrach krajobrazu obejmującego sady jabłoniowe, łąki, lasy i wąwozy, ten dom jest oazą wybitnego kolekcjonera sztuki Scotta Muellera.

Łącząc wykwintne detale architektoniczne, niezwykłą kolekcję XX-wiecznych mebli i sztuki dekoracyjnej, światowej klasy kolekcję sztuki współczesnej i intrygujący park rzeźb, Rowdy Meadow w Hunting Valley w stanie Ohio w USA to znacznie więcej niż wizjonerski dom. To miejsce napędzane miłością do sztuki i natury.

Wnętrza, inspirowane czeskim kubistycznym zamiłowaniem do wielokątów, graniastosłupów, faset i kanciastych form, charakteryzują się krystaliczną estetyką i rozrzeźbieniem zarówno w ramach architektury jak i mebli.

Ośmiokątne foyer pokryte jest mozaiką w odcieniach porfirowej czerwieni i jaskrawych pomarańczowych odcieni. Dwupiętrowa, wyłożoną dębową boazerią biblioteka ma rzeźbiony sufit inspirowany barokowo-gotyckimi dziełami czeskiego architekta Jana Santiniego Aichela.

Od ręcznie malowanej jedwabnej tapety na ścianach jadalni, po zabawne wzory kolorowych marokańskich płytek zellige na werandzie, inspirowane pracami austriackiego artysty secesyjnego Kolomana Mosera i Austriacki architekt Joseph Urban, każdy pokój jest wyjątkowym połączeniem kreatywności i inspiracji, starannie zaprojektowanym w dialogu z prezentowanymi dziełami sztuki i meblami.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

 

Kolekcja sztuki współczesnej Muellera, jest rozmieszczona równomiernie w całym domu. W jej skład wchodzą między innymi prace Damiena Hirsta czy Ai Weiwei’a, podczas gdy jego kolekcja mebli i sztuki dekoracyjnej obejmuje cały XX wiek, od secesji, art deco i sztuki i rzemiosła, po modernizm z początku i połowy wieku, aż po aż po współczesny design.

Dom uzupełnia rozległy park rzeźby zaprojektowany z pomocą architekta krajobrazu Reeda Hilderbranda, składający się z trzydziestu ośmiu elementów o różnej skali, materiale i treści.

Wszystko razem, sprawia że Rowdy Meadows to prawdziwy Gesamtkunstwerk – kompletne dzieło sztuki.

Wysoki sufit, błękitna sofa i drewniana boazeria są tłem dla kolekcji sztuki i XX-wiecznego designu.

Peter Pennoyer Architects

50-osobowa firma architektów, konserwatorów i projektantów wnętrz z siedzibą na Manhattanie i biurem w Miami na Florydzie. Założona w 1990 roku jest uznawana za lidera w zakresie nowych konstrukcji, renowacji i ochrony zabytków dla zleceń mieszkaniowych, handlowych i instytucjonalnych w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Styl pracy biura charakteryzuje się wyrafinowanym detalem, wysoką jakością wykonania i równowagą między komfortem, pięknem, nowoczesnością i odwołaniami do przeszłości. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: