Kolekcjonerskie cuda w Milanówku

Kolekcjonerka Beata Bochińska zaprosiła nas do swojego domu w Milanówku. Aż 1200 eksponatów liczy kolekcja przedmiotów vintage historyczki designu i sztuki, byłej prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

– Zbiory składają się z prototypów lub autorskich egzemplarzy powstałych w latach 90. na początku zmiany systemowej, ale i znacznie wcześniejszych. Dzisiaj to unikaty, przy których miałam szansę pracować z projektantami Edytą Barańską, Tomkiem Augustyniakiem, Kaśką Hałas i Adamem Łożykowskim, Piotrem Zdanowiczem, Bogusią Jung czy Małgosią Dajewską – miłe czasy… a poza tym starsze obiekty, które tworzyli dawni mistrzowie polskiego i światowego designu: Maria Chomentowska, Rajmund Hałas, Teresa Kruszewska, Jan Sylwester Drost, Charles Eames czy Dieter Rams – opowiada kolekcjonerka.

DSCF0409_r

– Nasze przedmioty kupujemy właściwie na każdym wyjeździe. Odwiedzamy antykwariaty i śledzimy aukcje, w Polsce bywamy na przeróżnych rynkach staroci. Bardzo dużo kupujemy w sieci. Wiemy już od kogo warto i jak się zabezpieczać przed oszustwami zamierzonymi i niezamierzonymi – zresztą jak ktoś jest kolekcjonerem, to rzadko kiedy ktoś chce go oszukać, bo on kupuje i wraca z pieniędzmi. Poza tym niektóre obiekty wymieniamy i często odkupujemy od innych kolekcjonerów.

– Ten dom w Milanówku ma niezwykłą energię – przed wojną, w latach 30. został kupiony przez kochającego ojca dla córki, która nazwała tę willę Szczęsna Nasza. Wtedy nie było jeszcze nazw ulic – Parkową dopisano w dokumentach hipotecznych dużo później… Dzisiaj mieszka tutaj dwoje dzieci, Zośka i Kazik, my czyli ich rodzice i dwa psy. Odwiedza nas dwóch dorosłych synów Kuba i Ignacy ze swoimi wybrankami serc oraz ukochane babcie i dziesiątki znajomych.

DSCF0439_r

Beata Bochińska

Historyczka designu i sztuki, specjalistka prognozowania trendów stylistycznych , wykładowca SGH i UW, była prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Znana kolekcjonerka, autorka wystaw, książek, raportów i podręczników zarządzania designem. Jurorka międzynarodowych konkursów. Prywatnie szczęśliwa kobieta. Mama Kuby, Ignacego, Zośki i Kazia, żona Jarka. Bardzo lubi ludzi – tych „od rzeczy“ – szczególnie.

DSCF0318_r

Do Beaty Bochińskiej mogliśmy zajrzeć, dzięki platformie Patyna.pl. Więcej na: „Co masz w środku: Beata Bochińska” www.bochinska.com i www.facebook.com/Bochinska.Design1

DSCF0291_r

DSCF0273_r

DSCF0212_r

DSCF0129_r

DSCF0099_r

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Design ożywiony

Design ożywiony

Warszawa | 1 sierpnia 2017

Patyna i Grupa Warszawa wprowadzają design do przestrzeni publicznej.

Oj, gryfnie tu!*

Gryfnie tu!*

ŻORY | 20 marca 2016

Poznajcie niezwykły showroom vintage na Śląsku.

Namiastka babcinego Sopotu w mieszkaniu na Żoliborzu

Co masz w środku

WarSZAWA | 21 stycznia 2016

Namiastka babcinego Sopotu w mieszkaniu na Żoliborzu.

Patyna. Internetowy showroom vintage

Patyna

Warszawa | 17 października 2015

Pierwszy polski portal dla miłośników designu w wersji vintage.