Kolekcja Wasteworld

Łódź |

2 października 2019 | Design | Rzeczy

Tartaruga tworzy serię ręcznie tkanych kilimów i tekstyliów domowych zrobionych w ponad 90% z wełnianych przędz, będących odpadem z masowej produkcji dywanów

Tartaruga to łódzka pracownia tkacka stworzona przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec. Miłośniczki rzemiosła i dobrego wzornictwa tworzą współczesne kilimy i tkaniny dekoracyjne. Każdy produkt jest wykonywany ręcznie przy użyciu tradycyjnych rzemieślniczych przyrządów i technik.

Tartaruga_Wasteworld_Schudy_DesignAlive - 25 Wasteworld

Kolejna z serii Tartarugi nazwana została Wasteworld. Oprócz tego, że dobrze wygląda, to przede wszystkim powstała na przekór zasadom obowiązującym w branży tekstylnej. Kolekcję ręcznie tkanych kilimów i tekstyliów domowych wykonano w ponad 90% z wełnianych przędz będących odpadem z masowej produkcji dywanów. Przędze te występują w postaci zafarbowanych na konkretne kolory nawojów. Ze względu na zbyt niską masę pojedynczych nawojów, nie mogą być już wykorzystane w przemyśle. Mimo to wciąż cechują się doskonałymi właściwościami mechanicznymi i są idealnym surowcem do tkania ręcznego.

Tartaruga_Wasteworld_Schudy_DesignAlive - 23 Wasteworld

Sam kilim to tkanina w pełni użytkowa, dwustronna, bardzo zwarta, świetnie poprawiająca akustykę wnętrza. Może pełnić funkcję czysto dekoracyjną, ale może też z powodzeniem zastąpić dywan na podłodze. Wszystkie kilimy muszą być wykonywane ręcznie. Wszystko z powodu, że do tej pory nie powstała żadna technologia, która byłaby w stanie zastąpić tu pracę ludzkich rąk.

Tartaruga_Wasteworld_Schudy_DesignAlive - 24 Wasteworld

Ze względu na ograniczoną ilość dostępnych surowców, produkty z kolekcji Wasteworld powstają tylko i wyłącznie w jednym egzemplarzu. Wszystkie kilimy są sygnowane; opatrzone numerem seryjnym oraz nazwiskami projektanta i rzemieślnika, a 2% dochodu z każdej tkaniny przekazywane jest na kapitał społeczny.

Tartaruga_Wasteworld_Schudy_DesignAlive - 21 Wasteworld

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Moim językiem jest szkło

Moim językiem jest szkło

Wrocław | 18 października 2023

Artystka i projektantka Agnieszka Bar opowiada nam o pracy i szklanych obiektach

Zawsze bałem się kiczu

Zawsze bałem się kiczu

Wrocław | 19 lutego 2023

Rzucił korpo i otworzył warsztat. Jest spełniony! Rozmawiamy z Tomem Bensari

Za kulisami rzemiosła

Za kulisami rzemiosła

Warszawa | 9 lutego 2023

Odwiedzamy warsztaty twórców, których warto znać. Piękne filmowe opowieści!