Kaplica niczym zachód słońca

Acapulco | MAC

20 marca 2011 | Architektura | Miejsca |

Niezwykła kaplica powstała nieopodal Acapulco w Meksyku – nie tylko ze względu na swoje usytuowanie Sunset Chapel ma integralny związek z otaczającymi ją skałami.

Niezwykła kaplica powstała nieopodal Acapulco w Meksyku – nie tylko ze względu na swoje usytuowanie Sunset Chapel ma integralny związek z otaczającymi ją skałami.

Choć kaplicę ukończono kilka tygodni temu, już poświęca się jej wiele uwagi. Zbudowano ją na w otoczeniu przyrody, na wzniesieniu, i została wpisana w krajobraz, w którym dominują skały. Obiekt przypominający ogromny głaz nie naruszył naturalnego ukształtowania terenu, powstał m.in. z konstrukcji betonowych. Przestrzeń kaplicy to 120 metrów kwadratowych. – Wzgórza otaczające Acapulco są zbudowane z ogromnych granitowych skał, ułożonych jedna na drugiej. Odwzorowując tą strukturę ciężko pracowaliśmy, aby kaplica wyglądają jak “kolejny” naniesiony głaz na szczycie góry – przyznają twórcy z BNKR Arquitectura, które zaprojektowało kaplicę.

Meksykańscy architekci tworząc ten projekt odwołali się do archetypicznych doświadczeń ludzkiej egzystencji. – Nowe życie sakralne i związane z nim doświadczenie pojawia się w chwili, gdy para młoda zawiera związek małżeński. Na drugim biegunie znajdują się obrzędy związane z ceremonią przejścia naszych bliskich do wieczności. I ta przesłanka, by połączyć te dwa przeciwieństwa, stały się siłą napędową projektu – mówią architekci.

Architekci z Meksyku odwołują się również do innych tradycji kulturowych. – Sunset Chapel to pewnym sensie Stonehenge współczesności. Jest tajemnicza, ale daje pocieszenie i uspokaja oraz chroni – deklarują.

O Sunset Chapel mówi się jako o kaplicy pamięci. Dużą rolę odgrywa w niej gra światła słonecznego, a sam obiekt, choć wpisany w naturalną przestrzeń, jest widzialny z oddali. Naturalne widoki wykorzystano również w wewnętrznej przestrzeni kaplicy, tak aby uczestnicy religijnych celebracji mieli szansę dostrzegać krajobraz. Główny widok kaplicy jest zwrócony w stronę zachodnią, by lepiej dostrzegać zachód słońca.

Powiązane artykuły:

Minimalistyczna architektura i kolory gorącej ziemi. Weekendowe domy marzenie!

Wśród sosen

Valle de Bravo | 17 sierpnia 2020

Weekendowe domy według projektu Héctora Barroso

Starożytna energia Casa Merida

Casa Mérida

Merida | 18 maja 2020

Surowy i wszechobecny beton w projekcie Godefroya

Nowoczesna świątynia

Nowoczesna świątynia

San Lazzaro di Savena | 18 października 2019

Ascetyczna architektura, która integruje, a nie przytłacza symbolami

Kościół w Knarvik. Takie świątynie nam się marzą

Czysta forma

Knarvik | 1 kwietnia 2018

Kościół w Knarvik. Takie świątynie nam się marzą.

Archikony. Notre Dame du Haut. Rzeźba na wzgórzu

Rzeźba na wzgórzu

Ronchamp | 27 sierpnia 2017

Archikona. Kaplica Notre Dame du Haut (Matki Bożej na Górze).