Jan Pfeifer zwycięzcą konkursu „make me!” 2016

Wygląda jak zwykła balustrada, jednak jest niezwykła, bo gra! Instrument miejski, projekt Jana Pfeifera, to zwycięzca dorocznego konkursu „make me!” organizowanego przez Łódź Design Festival.

Celem projektu było stworzenie miejsca spotkań, zabaw i doświadczeń audialnych. Przekazywanie radości, jaka płynie ze wspólnego muzykowania. Projekt jest wynikiem obserwacji zachowań dzieci na terenie Parku Bródnowskiego w Warszawie. Dzieci, przechodząc pomostem, uderzają patykami w szczeble barierki, tworząc przy tym przypadkową muzykę. – Ta obserwacja skłoniła mnie do zaprojektowania instrumentu muzycznego – barierki, której dźwięki są w pełni harmoniczne, a konstrukcja spełnia wszystkie funkcje ochronne – opowiada Jan Pfeifer.

pfeifer

Projekt składa się z kilku modułów, połączonych ze sobą w zależności od dedykowanej przestrzeni. Każdy moduł to oktawa, czyli osiem podstawowych dźwięków. Rama zrobiona jest z profili stalowych, a szczeble z wypłaszczonych rur ze stali nierdzewnej. Zabieg spłaszczania rur sygnalizuje nam długość dźwięków, a także nadaje zwykłym materiałom przemysłowym rangę instrumentu muzycznego. Elektronika zawarta w środku pozwala na korekcję dźwięku tak, aby instrument nie był za głośny i nie zakłócał spokoju w przestrzeni.

Jan Pfeifer jest tegorocznym absolwentem Wydziału Wzornictwa na ASP w Warszawie. Współpracuje z warszawskim zakładem rzemieślniczym – Pracownia Abażurów Grochowska oraz projektuje pomoce dydaktyczne dla nauczycieli. Zwycięzca 9.edycji Young Design 2016 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Więcej na: www.makeme.lodzdesign.com/pl/wystawa

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Chciałabym przyczynić się do poprawy jakości życia kobiet

Proteza Simpla

Łódź | 5 czerwca 2018

Małgorzata Załuska, zwyciężczyni „make me!", w rozmowie z „Design Alive".

Benno Brucksch zwycięzcą jubileuszowej edycji „make me! 2017″

Kredki z gleby

Łódź | 6 października 2017

Benno Brucksch zwycięzcą jubileuszowej edycji „make me! 2017".

Jan Pfeifer: Zróbmy miejsce na muzykę

Miejsce dla muzyki

Warszawa | 5 listopada 2016

Projektant Jan Pfeifer w rozmowie z „Design Alive".