Indiańskie korzenie

Jedną z chilijskich prowincji położonych na wyspie jest Chiloé. Druga pod względem wielkości będąca pod auspicjami tego kraju. To właśnie na niej architekt Francis Pfenniger zrealizował Fuentealba House, nie zapominając o dziedzictwie okolicy.

Wyspę zamieszkiwali Indianie Huillche. Prawdopodobni od nich wywodzi się tradycja palafitos, czyli domów na drewnianych palach. Jednak te z regionu Los Lagos są wielokolorowe, umiejscowione bezpośrednio nad tropikalną rzeką. Architekt wykorzystał tożsamość przodków, bowiem przyczepiony do wzgórza wakacyjny dom niemalże cały jest oparty na drewnianych belach. Pozwala to na wyrównanie poziomu budynku oraz przedłużenia geometrycznej estetyki na elewację. Prosty kształt domostwa wtapia się w naturę, nie ingerując w nią. Zadaszony taras wije się wokół właściwej części mieszkalnej. Z niego też można podziwiać krajobraz i malownicze wody kanału Castro.

Wnętrza są proste, rustykalne. Wszystko wykonano z odzyskanego w procesie recyklingu drewna. Gdzieniegdzie widać inspirację barwną kulturą przodków – wystarczy spojrzeć na kafle, dywany czy inne bibeloty rozmieszczone w całym domu.

Powiązane artykuły: