IKEA zaprasza na festiwal w Łodzi. Dizajn to frajda!

Łódź | ŁP

9 października 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy | Wydarzenia |

– Dla mnie design oznacza tworzenie przedmiotów ponadczasowych, pięknych i praktycznych, dzięki którym nasze codzienne życie może być łatwiejsze i przyjemniejsze – mówi w rozmowie z „Design Alive” Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce.

Design kojarzy Ci się z czymś nietuzinkowym, trochę nowoczesnym, a jednocześnie udziwnionym? Myślisz, że nie stać Cię na dobry design w Twoim domu? To coś luksusowego, na co mogą pozwolić sobie tylko nieliczni? Daj spokój… Dizajn to frajda! A z IKEA Ty tu urządzisz, tak jak tylko zapragniesz.

IKEA to firma głęboko zakorzeniona w kulturze Szwecji, gdzie, podobnie jak we wszystkich krajach skandynawskich, dom odgrywa bardzo ważną rolę w życiu ludzi. W wyposażeniu wnętrz Skandynawowie cenią sobie funkcjonalność i uważają, że każdy powinien mieć dostęp do dobrze wykonanych, praktycznych i estetycznych przedmiotów.

Taka też jest IKEA. Chce być dostępna dla jak najszerszego grona ludzi i oferować im swoje „Demokratyczne Wzornictwo”. Estetyczne, funkcjonalne, dobrej jakości meble i akcesoria wyposażenia wnętrz w przystępnych cenach, wykonane z dbałością o środowisko naturalne. Tworząc każdy produkt, IKEA wychodzi od ustalenia jego ceny, aby mógł on znaleźć się w domach wielu ludzi na świecie. Jednocześnie wszystkie przedmioty muszą spełniać wysokie standardy jakościowe, a materiały zastosowane w produkcji powinny być przyjazne dla środowiska. Jeśli zaś chodzi o wzornictwo, według IKEA design powinien wywoływać pozytywne emocje – bawić, zaskakiwać, pobudzać wyobraźnię, inspirować i przekraczać granice. I oczywiście wszyscy powinni móc się nim cieszyć, niezależnie od zasobności portfela.

Z IKEA każdy może pozwolić sobie na dobry design w swoim domu, a ponadto urządzić go stosownie do swoich gustów i potrzeb, by żyło mu się lepiej na co dzień. To właśnie codzienne ludzkie potrzeby są podstawą i stanowią inspirację dla projektantów IKEA. Niezależnie od tego, kim jesteś i co robisz w życiu – mieszkasz z dziećmi, jesteś tancerką, architektem czy kucharzem. Twój dom to Twój azyl, miejsce, w którym możesz odpoczywać, pracować, bawić się, uczyć i realizować swoje pasje. W związku z tym jego wystrój powinien być dopasowany do Twojego stylu i trybu życia. Wszystko po to, abyś czuł się w nim swobodnie i komfortowo każdego dnia.

Mówiąc „Ty tu urządzisz”, IKEA zachęca więc wszystkich, by odważyli się być sobą i postępować po swojemu, nie oglądając się zbytnio na utarte schematy, konwenanse i opinię innych. Bo przecież dom i dizajn to frajda, dlatego warto podejść do nich z dystansem i „na wesoło”.

O tym, jak wielką frajdą może być dizajn, z pewnością przekonają się uczestnicy tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-27 października. IKEA przedstawi tam cztery symboliczne obszary odpowiadające różnym aspektom aranżacji domu: kreowanie przestrzeni, gdzie będzie można zobaczyć, jak łatwo dopasowuje się ona do indywidualnych potrzeb dzięki różnego rodzaju ciekawym rozwiązaniom; kreowanie przedmiotu, gdzie każdy będzie mógł poczuć się jak projektant, realizując swoje wizje i zmieniając „zwyczajne” przedmioty w wyjątkowe dzieła; spożywanie, gdzie pokazany zostanie proces przygotowywania posiłków od pomysłu po gotowe danie, wraz ze wszystkimi akcesoriami, które mogą nam w tym pomóc; empatia – przytulne miejsce do relaksu, przynoszące ukojenie i działające na zmysły poprzez kolor, światło i fakturę.

Wszystkie obszary ekspozycji łączy idea wspólnego spędzania czasu w domu i nawiązywania bliskich relacji między ludźmi. IKEA pragnie też zachęcić każdego do kreowania w domu przestrzeni dla siebie i bliskich tak. Wszystko po to, by każdemu żyło się lepiej na co dzień.

Rozmowa z Evelyn Higler, dyrektor generalną IKEA w Polsce

Czym jest dla Pani design?
– Dla mnie design oznacza tworzenie przedmiotów ponadczasowych, pięknych i praktycznych, dzięki którym nasze codzienne życie może być łatwiejsze i przyjemniejsze. Design łączy w sobie pewien przekaz emocjonalny i funkcjonalność, a do tego jest zawsze „na czasie”. Nasz dom odzwierciedla naszą osobowość. Według mnie dobrze urządzone mieszkanie sprawia, że każdego dnia czujemy się w nim szczęśliwi.

Co Pani rozumie poprzez designerską aranżację wnętrza?
– Designerskie wnętrza są wygodne, a jednocześnie stylowe. Podobają nam się, czujemy się w nich dobrze i jesteśmy z nich dumni. Aranżując nasze domy, możemy spełniać swoje marzenia. Nie raz spotkałam się z opinią, że design jest tylko dla wybranych, tymczasem jest wręcz odwrotnie. Poprzez wystrój wnętrza możemy wyrazić siebie i niekoniecznie musi on być wyszukany – naszą osobowość mogą odzwierciedlać najdrobniejsze szczegóły. Wierzę, że IKEA jest dla wielu ludzi niewyczerpanym źródłem pomysłów na urządzanie designerskich wnętrz.

Do kogo Pani zdaniem skierowane są designerskie meble i akcesoria wyposażenia wnętrz?
– Design nie powinien być luksusem dostępnym dla nielicznych, czego dowodem są m.in. kolekcje IKEA PS oraz IKEA STOCKHOLM. Oferujemy starannie zaprojektowane, estetyczne meble i akcesoria wyposażenia wnętrz w przystępnych cenach. W związku z tym, każdy może mieć w swoim mieszkaniu coś designerskiego. Dizajn to frajda, warto więc bawić się nim, urządzając swój dom.

Jakie designerskie produkty oferuje IKEA? Czym się one wyróżniają?
– Projektanci IKEA muszą brać pod uwagę wiele różnych kryteriów, takich jak przystępna cena, wysoka jakość, ludzkie potrzeby. Równie ważne jest możliwie najbardziej ekonomiczne opakowanie, surowce, technologia produkcji zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju, estetyczny wygląd i komfort użytkowania. To zawsze duże wyzwanie, dlatego tak ważna jest kreatywność i niestandardowe rozwiązania wychodzące poza utarte schematy. Dzięki temu IKEA może się stale rozwijać i inspirować wielu ludzi. W końcu dizajn to frajda, a urządzając nasz dom, możemy nadać mu unikalny charakter!

Przeczytaj również: IKEA specjalnie dla Polaków

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Sukces pisany designem

Sukces pisany designem

Warszawa | 15 marca 2023

Jest wiosenny magazyn „Design Alive”! O ludziach przedsiębiorczych i karierach!