Glëna, czyli kaszubska ceramika w epoce cyfrowej

Polscy projektanci coraz chętniej zgłębiają temat słowiańskości i tradycyjnego rzemiosła. Jedną z inicjatyw, która podjęła się właśnie takiej misji jest Glëna (z kaszubskiego: glina) zainicjowana przez gdyńską fundację Mozi.

W projekt zaangażowali się liczni lokalni twórcy i artyści z różnych dziedzin sztuki oraz studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Poszli jednak o krok dalej, i tradycyjne metody garncarskie połączyli z technologią druku 3D. Finalnie powstała niezwykle oryginalna kolekcja ceramiki użytkowej i artystycznej, której formy są inspirowane kaszubskimi wzorami.

– Zależy nam na edukacji i rozwoju kompetencji artystycznych lokalnych twórców i zaprezentowanie techniki ceramicznej, gdzie tradycyjne rzemiosło spotyka się z nową technologią. Jest to interdyscyplinarny i wyjątkowy projekt, który w innowacyjny sposób łączy tradycję z nowoczesnością – mówią Monika Gradzik i Ziemowit Liszek z Fundacji Mozi, inicjatorzy projektu Glëna.

Do stworzenia kolekcji posłużono się wykonanym z pomocą druku 3D modelem, na podstawie którego utworzono formę do wykonywania gipsowych odlewów. Kolejnym krokiem była już praca rąk uczestników projektu, a powstałe przedmioty na koniec wypalono i pokryto szkliwem. Spotkania twórców odbywały się w Pracowniach Prototypowych ProtoTypy w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

W projekcie udział wzięli artyści z różnych dziedzin sztuki, m.in.  rzeźbiarze, graficy, ilustratorzy, ceramicy, wzornicy i studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych:  Agnieszka Jewasińska, Aleksandra Szpunar, Dorota Terlecka, Hanna Kmieć, Joanna Zrzelska, Julia Łaskarzewska, Katarzyna Cichosz, Karina Góźdź, Katarzyna i Filip Ludkowie, Katarzyna Przybył, Klaudia Rafalska, Krzysztof Kossak, Megi Malinowska, Monika Gradzik,  Marzena Weisheit , Piotr Paluch, Vera King i Ziemowit Liszek.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Przytulny minimalizm

Przytulny minimalizm

Gdynia | 20 stycznia 2024

Dwupoziomowy apartament w gdyńskim Orłowie projektu Karoliny Ossowskiej

Tu się czyta i rozmawia

Tu się czyta i rozmawia

Gdynia | 12 stycznia 2024

Przystań Widna została zaprojektowana z myślą o mieszkańcach. Ale tu przyjemnie!