Gdynia Design Days 2018. Design tworzą ludzie

Gdynia | Kaja Długosz

16 maja 2018 | Design | Wydarzenia |

Każdego roku w powstawanie festiwalu Gdynia Design Days zaangażowanych jest blisko 150 pasjonatów dobrego designu – zespół merytoryczny, rada programowa, kuratorzy, prelegenci, prowadzący warsztaty, wolontariusze, stażyści, obsługa techniczna. Program obejmuje kilkanaście ekspozycji i kilkadziesiąt wydarzeń, które powstają dzięki twórczej synergii osób zafascynowanych najnowszymi zjawiskami z zakresu projektowania. Kto stoi za 11. edycją Gdynia Design Days?

wystawa „ERROR. Czy chcesz kontynuować”
Nowe media zawsze budziły wątpliwości. Dziś technologia jest wszechobecna, a telefon i komputer stały się przedłużeniem nas samych. Jaka jest prawidłowa równowaga między rzeczywistością cyfrową i analogową? Czy posuwamy się za daleko?
Izabela Bołoz | kuratorka
„W tym projekcie ważne jest dla mnie postawienie pytania o rolę technologii w naszym życiu. Z jednej strony postęp technologiczny jest fascynujący, w Eindhoven gdzie pracuję projektowo i jako wykładowca na Uniwersytecie Technicznym, technologia ściśle przeplata się z projektowaniem. Innowacja otwiera nowe możliwości i pozwala na ulepszenie wielu dziedzin życia. Jednak z drugiej strony rozwój technologii niesie wiele niewiadomych, a wiele sposobów jej użycia skłania do postawienia pytań o sensowność jej zastosowania.”
GDD_designalive - 3

wystawa „Empatia, teraz!”
Zadaniem designu empatycznego jest stawianie czoła wyzwaniom współczesności. Zdolność współodczuwania pozwala tworzyć innowacje rozwiązujące problemy osób w sytuacji kryzysowej. Zróżnicowane projekty z dziedziny designu, architektury, technologii oraz usług, mają zachęcają do samodzielnego angażowania się w empatyczne przedsięwzięcia.
Michał Bachowski | kurator
„Empatia jest dziś jedną z największych wartości w projektowaniu i nie tylko. Chcąc stawić czoła wyzwaniom współczesności, musimy umieć postawić się w sytuacji innych ludzi. Ja uczę się tego codziennie, rozmawiając z projektantami i aktywistami, których prace pojawią się na wystawie „Empatia, teraz!”. Chcę, żeby odwiedzający mogli powiedzieć to samo po odwiedzeniu tegorocznej edycji GDD.”
GDD_designalive - 4

wystawa „(Nie) ożywione”
Tradycyjne materiały, takie jak drewno, mają długotrwałą żywotność, ale wymagają cierpliwości. Syntetyki, takie jak plastik, są bardziej funkcjonalne, ale mniej zrównoważone. Żadne z nich nie pasuje zarówno do współczesnego życia jak i gospodarki. Gdzie projektanci powinni szukać nowych materiałów?
Agnieszka Jacobson-Cielecka | kuratorka
„Ciągle chcemy więcej, szybciej, mocniej, dalej, a kryzys klimatyczny i wzrost zaludnienia nie pozwalają na eksploatowanie naturalnych źródeł w dotychczasowy sposób. Warto spojrzeć na sprawy inaczej – czy odpad może być pełnowartościowym materiałem? Co w świecie natury pozostawało dotąd niezagospodarowane, a mogłoby zostać użyte bez szkody dla środowiska? Jak wykorzystać łuski owadów, glony, suche liście? Przykłady takich właśnie rozwiązań pokażemy podczas GDD.”
GDD_designalive - 1

projekt / wystawa „MABUBA. Kolekcja GDD”
MANUBA to seria produktów stworzonych specjalnie na okazję festiwalu Gdynia Design Days. Każdy z ręcznie wykonanych przedmiotów jest owocem współpracy projektanta z rzemieślnikiem. Oprócz efektu końcowego ważna jest też wymiana doświadczeń pomiędzy projektantem, wnoszącym nową ideę projektową, a mistrzem tradycyjnego rzemiosła.
Witamina D – Małgorzata Knobloch i Igor Wiktorowicz | kuratorzy III edycji projektu 
„W tym roku zaprezentujemy produkty, zachęcające do spędzania czasu w plenerze, w otoczeniu natury. Każdy odwiedzający wystawę będzie mógł kupić unikatowy, ręcznie wykonywany produkt i zabrać go ze sobą na spacer po plaży, lub w dalszą podróż. W ten sposób kawałek festiwalu GDD można mieć zawsze przy sobie.”
GDD_designalive - 2

„Design językiem Biznesu” spotkania&warsztaty
DjB to przestrzeń spotkań producentów i architektów zmian – przedsiębiorców, strategów, managerów i projektantów odważnie tworzących poza ograniczeniami dzisiejszych rozwiązań. Podczas wydarzenia 300 przedstawicieli różnych przemysłów porozmawia o strategicznej roli designu w biznesie oraz klientocentrycznych wartościach tworzących potencjał biznesowy.
Henryk Stawicki | koordynator III edycji projektu 
„To wydarzenie pozwala wyjść poza swój sos i na własnej skórze sprawdzić jak design na styku z biznesem tworzy innowację sięgającą głęboko poza sam styl, funkcję, czy formę. Stąd wychodzi się nie tylko z kontaktami czy żywymi przykładami, ale i z dobrą dawką pozytywnej motywacji oraz świeżym spojrzeniem na potencjał wzornictwa.”
GDD_designalive - 5

Gdynia Design Days 2018 | ERROR | 6-15 lipca 
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Centrum Designu, al. Zwycięstwa 96/98

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: