Funkcjonalna nowoczesność w zabytkowej dzielnicy Tel Awiwu

Izraelski duet architektów Raz Melamed/Omer Danan zaprezentował efekty renowacji 300-letniego apartamentu w portowej dzielnicy Tel Awiwu – Jaffa. Dwupiętrowe mieszkanie zachwyca nie tylko zabytkową kamienną konstrukcją i doskonale zaprojektowanym wnętrzem, ale również widokiem na Morze Śródziemne i malownicze uliczki starej wioski portowej.

Starożytny port Jaffa to przepiękna stara część modernistycznego Tel Awiwu. To właśnie ze względu na wyjątkowe dziedzictwo okolicy architekci zdecydowali się na minimalistyczny wystrój podkreślający dyskretną renowację bryły budynku. Głównym atutem wnętrza są łuki eksponujące fakturę zabytkowej struktury.

– To nasza ulubiona część projektu. Wyeksponowana faktura starego kamienia, stonowane połączenie kolorów i cudowna równowaga między starym a nowym. Wszystko to wygląda bardzo naturalne, ale jest niezwykle trudne do osiągnięcia – zdradzają architekci.

Nie jest to pierwsze tego typu doświadczenie architektów. Już wcześniej mieli okazję brać udział w renowacji innego budynku w tej samej dzielnicy współpracując wówczas z pracownią Pitsou Kedem Architects. Tym razem klienci – młoda para z dwójką dzieci – potrzebowali funkcjonalnego domu pozbawionego muzealnej aury. Mieszkając w tym miejscu od kilku lat, doskonale znali swoje potrzeby, jednak nie chcieli naruszać zabytkowej elewacji.

Po przekroczeniu progu przestronny hol wiedzie do zakrzywionych schodów będących pierwszym z napotkanych łuków. W całym apartamencie ściany i podłoga są białe, co dodatkowo podkreśla fakturę starego kamienia. Poczucie spokoju i wyciszenia zapewniają wysokie sufity oraz minimalistyczna gama wykorzystanych materiałów. Połączenie chropowatości odkrytej struktury ścian oraz gładkiej krzywizny jasnego tynku stanowią idealne tło dla minimalistycznych mebli.

Aby dostosować przestrzeń do potrzeb młodej rodziny architekci zdecydowali się na przeprojektowanie układu funkcjonalnego. Każdą dostępną przestrzeń wykorzystano na przemyślane systemy przechowywania, zadbano jednak by nie wpływały one na poczucie swobody i otwartości wnętrza. Dodatkowym atutem apartamentu Tipo949 jest półkolisty balkon, z którego roztacza się widok na wybrzeże oraz zajmujący całą powierzchnię dachu taras, gdzie właściciele bardzo często spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi.

Więcej na: www.razmel.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wystawa „Gdynia – Tel Awiw”. Zapraszamy na wirtualne oprowadzanie

Piękna opowieść

Gdynia | 4 maja 2020

„Gdynia – Tel Awiw” - wspaniała lekcja architektury modernistycznej

Realizacja pełna kontrastów

Past Into Space

Tel Awiw | 27 kwietnia 2015

Oto jak architekci odmienili mieszkanie byłego premiera Izraela.