Front Design na Arenie Design w Poznaniu

Poznań | MAC

6 stycznia 2013 | Design | Ludzie | Rzeczy | Wydarzenia |

Pamiętacie kolekcję Animal thing, powstałą dla marki Moooi? Lampę z podstawą o naturalnej wielkości konia, lampę stołową z wpisanym w nią królikiem czy też stolik-świnię stworzyła grupa Front Design. Już w marcu przyszłego roku szwedzka formacja projektowa będzie gościem specjalnym Arena Design.

Pamiętacie kolekcję Animal thing, powstałą dla marki Moooi? Lampę z podstawą o naturalnej wielkości konia, lampę stołową z wpisanym w nią królikiem czy też stolik-świnię stworzyła grupa Front Design. Już w marcu przyszłego roku szwedzka formacja projektowa będzie gościem specjalnym Arena Design.

Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken i Anna Lindgren, które obecnie tworzą studio, są świetnym przykładem, jak podstawowe reguły funkcjonalności potrafią przenikać do projektowania koncepcyjnego. Grupa startowała w 2003 roku, gdy ówczesne studentki wydziału wzornictwa odnalazły wspólny język. I choć każda z wówczas czterech członkiń formacji działała w innych przestrzeniach projektowych (tkaniny, produkt, scenografia), wspólnie postanowiły wykorzystać swoje zainteresowania i wzajemnie się inspirować. Po kilku latach stały się jedną z bardziej rozpoznawalnych grup w Europie, regularnie zaczynają się prezentować na najważniejszych wydarzeniach związanych z wzornictwem, a do współpracy zapraszają ją najwięksi projektanci, wśród nich Marcel Wanders, twórca autorskiej marki Moooi.

Projektantki od początku przyjęły zasadę, że są obecne na każdym etapie pracy z kolejnym produktem. Dyskutują, spierają się, poszukują i eksperymentują. Gdy odnajdują ograniczenia, do pracy potrafią zaangażować nawet… zwierzęta. Nie byłoby choćby projektu Design by animals, gdyby nie zaangażowanie… szczura, który stworzył wzór tapety, albo muchy, której lot wokół żarówki wyznaczył kształt powstającej lampy. Ta animalistyczna tendencja najmocniej chyba znalazła swój wyraz we wspomnianej już kolekcji Animal thing, powstałej dla Moooi.

Oczywiście projektantki nie ograniczają się wyłącznie go wątków animalistycznych i działają w bardzo różnych obszarach projektowych. Tworzą meble (kolekcja Moment dla Moroso), dodatki (Blow Away Vase, które trafiły na stałą wystawę ceramiki w londyńskim Victoria & Albert Museum), oświetlenie (kolekcja FOUND, Camouflage lamp dla Zero, lampy zaprojektowane dla włoskiej firmy Coin oraz lampa Svarva, którą można kupić w IKEA), wyposażenie biur (kosz, który się powiększa pod wpływem rosnącej zawartości, wieszak zrobiony z wieszaków na ubrania czy przypominający kurtynę panel).

W przyszłym roku grupa obchodzi 10. urodziny. Przez dekadę mocno wpisały się w krajobraz projektowy, daleko wykraczający poza Europę. Ich projekty mają ogromną siłę, i rzadko kiedy odbiorców pozostawiają obojętnymi. Teraz spotkają się z publicznością w Poznaniu, podczas Arena Design, której tematem przewodnim będzie design ergonomiczny.

Arena Design odbędzie się w dniach od 5 do 8 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. “Design Alive” jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej: www.arenadesign.pl, www.designfront.org

Powiązane artykuły:

Zimowy numer „Design Alive” z podtytułem „Kolekcje” już w sprzedaży

Numer pełen premier

Warszawa | 21 grudnia 2020

Zimowe wydanie „Design Alive” z podtytułem „Kolekcje” już w sprzedaży

Jesienny magazyn „Design Alive” już w sprzedaży. Pełen esejów wielkich umysłów, pięknych idei oraz nietuzinkowych wnętrz

Normalność

Warszawa | 30 września 2020

Jesienny numer „DA" już w sprzedaży. Z dodatkiem pełnym esejów!

Pobierz za darmo wydanie cyfrowe wiosennego Design Alive pod hasłem „Miłość”! Udostępniamy też archiwalne numery w wersji cyfrowej – #zostańwdomu

Miłość

Warszawa | 18 marca 2020

Magazyn Design Alive nr 32 dostępny za darmo!

Arena Design 2020. Co zobaczymy w Poznaniu?

Arena Design

Poznań | 20 grudnia 2019

Kolejna edycja targów w lutym. My już wiemy, co się wydarzy!