Wzornicze fantazje u naszych stóp

Mac Stopa, założyciel i główny projektant w studiu Massive Design, a zarazem jedna z najbarwniejszych postaci na polskiej scenie projektowej, nie ustaje w eksperymentach z różnymi materiałami, łącząc nowe technologie produkcji z rzeźbiarską kompozycją. W swojej najnowszej realizacji połączył siły z marką Forbo Flooring a efekty tej współpracy możemy zobaczyć w samym Mediolanie.

Kolekcja wykładzin Created by Mac Stopa powstała w oparciu o ideę architektonicznej modułowości. Pomysł zrealizowano poprzez zastosowanie powtarzających się form geometrycznych, takich jak heksagony, trapezy czy plecione struktury. Doświadczenie Stopy w projektowaniu wnętrz zainspirowało go do połączenia tych struktur z klasycznymi materiałami, takimi jak drewno, tkaniny, metal i skóra. Dzięki unikalnej technologii druku cyfrowego, Forbo Flooring, jego pomysły udało się zwizualizować i przenieść na wykładziny.

Historia linoleum liczy ponad 150 lat. Zdawaliście sobie z tego sprawę?!

Nowoczesne technologie podporą eksperymentów

– Projektując, bardzo lubię eksperymentować, obserwuję piękno natury, otaczające nas zjawiska fizyczne, które często stają się dla mnie inspiracją. Jako projektanta form przemysłowych, fascynują mnie formy organiczne, nowe technologie związane z wydrukami 3D, dzięki czemu geometryczna forma kolekcji dla Forbo Flooring osiągnęła miękkość i trójwymiarowość. I tak do kolekcji Created by Mac Stopa, wprowadziliśmy teksturę ukwiałów i odbicia metaliczne. Większość kolekcji oparliśmy zaś o zmienną kolorystykę sąsiadujących ze sobą modularnych form, co w naturze związane jest z załamywaniem się i pochłanianiem odbić światła – mówi o swoim projekcie Mac Stopa.

– Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że klasyczne posadzki w przeszłości przeważnie oparte były o wyraźne podziały pomiędzy kamieniami, płytami kamiennymi, ceramicznymi, czy deskami drewnianymi. Tak więc projekt wykładzin dla Forbo Flooring, oparty o wyraźnie modularne podziały, stanowi połączenie klasyki z technologią XXI wieku – dodaje. Cała seria dostępna jest w dwóch wariantach: tekstylnej wykładziny flokowanej – Flotex oraz wykładziny PVC – Eternal.

Kolekcję do 13 czerwca 2022 r. można oglądać w ramach Milan Design Week, na Uniwersytecie Mediolańskim w dzielnicy Brera.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Znamy laureatów konkursu „Linoleum od nowa” marki Forbo!

Linoleum od nowa

Warszawa | 4 stycznia 2021

Znamy laureatów konkursu z wykorzystaniem linoleum meblowego marki Forbo

Historia linoleum liczy ponad 150 lat. Zdawaliście sobie z tego sprawę?!

Unikalna okładzina

Warszawa | 15 czerwca 2020

Historia linoleum liczy ponad 150 lat. Zdawaliście sobie z tego sprawę?!

Aż 15 nagród Red Dot dla Polski

Znów rekord!

Essen | 30 marca 2016

Aż 15 nagród Red Dot 2016 dla Polski.

Profim podbił Orgatec [zdjęcia]

Odmieniony Profim

kolonia | 7 listopada 2014

Tegoroczne targi Orgatec były wyjątkowe dla polskiej marki Profim.