Fińskie rzeźby zadziwiają świat

| MM

14 marca 2011 | Rzeczy

Oiva Toikka, jeden z najsłynniejszych współczesnych fińskich projektantów w zeszłym roku stworzył kolejne szklane obiekty, które zadziwiły świat. Jego projekt Latina Sculptures miesięcznik „Wallpaper” wyróżnił swoją doroczną nagrodą w kategorii najlepsze dzieło sztuki.

Oiva Toikka, jeden z najsłynniejszych współczesnych fińskich projektantów w zeszłym roku stworzył kolejne szklane obiekty, które zadziwiły świat. Jego projekt Latina Sculptures miesięcznik „Wallpaper” wyróżnił swoją doroczną nagrodą w kategorii najlepsze dzieło sztuki.

Oiva Toikka to jedna z ikon współczesnego fińskiego wzornictwa. Twórca od lat pracuje ze szkłem, a stworzone przez niego obiekty od lat eksponują największe światowe galerie. Spośród wielu jego projektów jeden z najsłynniejszych to Ptaki. Czy teraz „Latina sculptures” mogą popularnością dorównać wcześniejszym pracom? Jego szklane rzeźby wykonał jeden z najbardziej szanowanych w świecie producentów na co dzień zajmujących się szkłem – iittala. A nagroda „Wallpapera” zbiega się w czasie z jubileuszem firmy iittala, która świętuje właśnie 130. urodziny.

Toikkę od lat zajmuje proces tworzenia obiektów, pracy ze szkłem i stawania się przedmiotów na jego oczach. Tworzy zarówno projekty konceptualne jak przedmioty codziennego użytku. – Najnowsze prace są najbardziej interesujące, ponieważ nie są jeszcze zakończone. Jako materiał, szkło wciąż się wyraża. Zawsze ma własną myśl i warto się w nią słuchać – szkło może naprawdę wiele dać – przyznaje fiński projektant. Latina Sculptures to ucieleśnienie wieloletnich poszukiwań twórcy, który wciąż dąży do łączenia tradycyjnych technik. Jego nowy projekt to połączenie szklanych kostek, każdy z elementów ma wyjątkowy kształt, oczywiście szkło jest dmuchane.

Pytany o swoje projekty, w tym o nazwy, potrafi odpowiadać żartobliwie. Latina Sculptures nie są bowiem przypadkowe, nazwy powstałych w zeszłym roku prac Toikki rozpoczynają się właśnie od litery „L”. – Imiona rodzących się w danym roku cielaczków też rozpoczynają się na tą samą literę. Dlaczego nie mogłoby być pododobnie z obiektami ze szkła – żartuje Toikka.

Latina Sculptures wyprodukowano w ilości 30 sztuk w zakładzie w Nuutajärvi, z którym jest już związany od kilkudziesięciu lat. Nowe obiekty Toikki kosztują 4.500 funtów za sztukę, można je oglądać m.in.w Vessel Gallery w Londynie.

Więcej: www.vesselgallery.com i www.iittala.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kanu, czyli ekstremalna prostota

Ponadczasowe Kanu

Bielsko-Biała | 21 lutego 2015

Nowa kolekcja mebli marki Marbet Style i Tomasza Augustyniaka.

Oto polski top!

Polski top!

pozNAŃ | 20 lutego 2014

Rodzimy design ma się coraz lepiej. Oto dowód.