Czarna perła. Nowoczesna stodoła w Lanckoronie

Lanckorona, nazywana również Miastem Aniołów, urzeka charakterystyczną dla małopolski XIX-wieczną drewnianą zabudową. To właśnie tu stoi Czarna Perła zaprojektowana przez Krzysztofa Fabera, właściciela i głównego projektanta pracowni FAAR architekci z Wadowic.

– Każdy, kto odwiedził Lanckoronę, widział zapewne malowniczy ryneczek z drewnianymi budynkami z tradycyjnym nadwieszeniem. Projektując Czarną Perłę zależało nam na uzyskaniu idealnego balansu pomiędzy zabudową Lanckorony a tym, żeby nie być zbytnio dosłownym. Chcieliśmy, aby wszelkie wpływy tradycji były widoczne, lecz już w nowej formie, która powstała tu i teraz – mówi Krzysztof Faber.

Budynek o powierzchni 133 m kw.  zaprojektowano jako parterową, niepodpiwniczoną konstrukcję na rzucie prostokąta. Z zewnątrz, aby wtopić się w okoliczne zabudowana, elewacja została pokryta deskami, które pomalowano ekologicznym lakierem z dodatkiem wosku. Drewno stanowi również bazę wystroju wnętrza domu, gdzie połączono je z ceramicznymi płytkami

FAAR architekci

– Razem z inwestorami zdecydowaliśmy, że dom będzie „czarny w każdym detalu”. Po licznych testach materiałów ustaliliśmy kolor zewnętrza, które ostatecznie kontrastuje z kolorem naturalnej deski wewnątrz budynku. Pomysł ten sprawdził się, a dom pomimo swojego podłużnego kształtu, dobrze komponuje się z otaczającą przyrodą o każdej porze roku – podkreśla architekt.

Projekt domu wpisuje się w popularny trend tworzenia nowoczesnych interpretacji klasycznej stodoły jednak nie to było to nadrzędnym celem jego autorów. – To moja szczera, architektoniczna wypowiedź na temat prostego domu – mówi Krzysztof Faber.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bukolika nad Narwią

Bukolika nad Narwią

Różan | 18 listopada 2023

Dom nad rzeką projektu Jagny Bielowickiej oczarowuje nie tylko widokami

Stare domy mają duszę

Stare domy mają duszę

Rumia | 10 stycznia 2023

Zapomniana stodoła z 1940 roku stała się nowym domem dla rodziny architektki