Esencja greckości

Czym jest tożsamość? Jak powstaje i rozwija się w czasie? Gdzie jest najbardziej widoczna? Jej niedookreślone i ciągle zmieniające się znaczenie próbuje uchwycić kolekcja Gran Turismo, dla której tłem jest opuszczone międzynarodowe lotnisko Ellinikon – dawny port lotniczy dla Aten.

Pomysłodawcą projektu jest Adorno, internetowa galeria współczesnego designu, która przy tworzeniu kolekcji współpracuje z kuratorami z różnych krajów.

Tym razem designerzy Thanos Karanpatsos i Christina Kotsilelou, założyciele brandu GIFL (Greece is for Lovers), zmierzyli się z pojęciem greckości, szukając jej w pracach projektantów urodzonych w kraju i za granicą, a także profesjonalistów z różnych krajów, którzy zdecydowali się mieszkać i pracować w Grecji.

Współczesna scena designu jest tu dość mała i nie do końca znana – można więc zapytać, jakie odniesienie stanowi dla niej światowe dziedzictwo greckiej starożytnej sztuki i architektury? Do współpracy Adorno zaprosiło jedenastu designerów, pracujących w różnych mediach – od ceramiki i bambusa, przez odpady produkcyjne z recyclingu, po lity marmur. Chociaż przedmioty na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zupełnie odmienne, to każdy z nich opowiada osobistą historię tożsamości i relacji z greckim archetypem.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wyspiarskie budownictwo: Villa Mandra z widokiem na zachód słońca

Villa Mandra

Mykonos | 19 maja 2020

Połączenie lokalności i współczesnych technik w greckim projekcie