Elektromagnetyczny impresjonizm [wideo]

Zrównoważone podejście do wykorzystywania energii, a przy tym dostosowanie do mieszkańców domu. Spectral Light w wykonaniu Phillippe’a Rahma i marki Artemide.

Szwajcarski projektant działa na co dzień w swoim studiu ulokowanym w Paryżu. Tymczasem, jego najnowsza praca została zrealizowana dla włoskiej marki Artemide.

Philippe’a Rahma uznaje się za czołowego architekta fizjologicznego. W swoich pracach pokazuje multidyscyplinarność, łącząc sztukę i naukę właśnie z architekturą. Interesują go również aspekty meteorologiczne czy psychologiczne. Założona w 1960 roku Artemide od ponad pół wieku wdraża kolejne innowacyjne rozwiązania w branży oświetleniowej. Oczywistym wyborem w tworzeniu Spectral Light więc była kooperacja z Rahmem.

Przyczyny zwrócenia uwagi na widmo magnetyczne i emitowane fale były różne: zdrowie, biologia, energia do walki z globalnym ociepleniem czy rozwój technologiczny sztucznego światła. Projektant, badając cząstki elektromagnetyczne i chemiczne oraz relacje światła z odbiorcami, zauważył, że każdy mieszkaniec domu reaguje na nie inaczej.

W szklaną kulę wkomponował 36 otworów, które wypełniane są pałeczkami o różnych barwach. Delikatne światło dają to o kolorze niebieskim, z kolei czerwone jarzą się najmocniej. W dolnej części, gdzie wszystkie zostają zgrupowane, uzyskujemy światło białe, podobne do słonecznego.

Kompozycja elektromagnetyczna adaptowana jest dla poszczególnych członków rodziny. Rahm zadbał o każdego uczestnika życie domowego. Idealne proporcje rozkładają się następująco: 11 wetkniętych pałeczek to wersja dla roślin, 9 – dla ludzi, 8 – ptaków, 5- psów, a 3 dla chomików.

Więcej na: www.artemide.it, www.philipperahm.com

spectral_light1

spectral_light2

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ploop Zięty wśród aluminiowych ikon

Ploop ikoną

Mediolan | 9 maja 2015

Ploop Oskara Zięty na stałej wystawie w muzeum nauki i techniki.

Biuro z nowej perspektywy

The Walk na iSaloni

Mediolan | 13 stycznia 2015

"The Walk" Michele De Lucchiego na Salone del Mobile (14-19 kwietnia).