Dyskretny urok burżuazji w willi Necchi Campiglio

Jedna z najstarszych firm meblarskich we Włoszech – Acerbis – ma w swoim portfolio kolekcję Remasters, w której znajdują się projekty z jej bogatych archiwów wyprodukowane w nowych wersjach i wykończeniach. Ostatnio kolekcja poszerzyła się o trzy nowe meble z lat 80.: dwupoziomowy, składany stolik Florian, zaprojektowany przez Vica Magistrettiego, oraz stoły Creso i Serenissimo, autorstwa Lelli i Massima Vignellich. Zostały one zinterpretowane na nowo przez dyrektorów kreatywnych marki – Francesca Medę i Davida Lopeza Quincocesa, którzy tchnęli w nie nowe życie, modyfikując nieco proporcje, ożywiając kolory i dodając lakierowane elementy.

Nie dość, że kolekcja Remasters to gratka dla koneserów włoskiego wzornictwa, to jeszcze sfotografowano ją w słynnej mediolańskiej Villi Necchi Campiglio.

Zaprojektowana przez Piera Portaluppiego modernistyczna rezydencja z lat 30. była własnością rodziny Necchi Campiglio, należącej do wyższych sfer zamożnej klasy fabrykantów. Założona przez nich firma Necchi produkowała słynne żeliwne maszyny do szycia. Luksusowa miejska willa wyposażona była we wszystkie nowoczesne wygody: kort tenisowy, basen z podgrzewaną wodą i ogród. Budynek zaprojektowano w duchu surowego funkcjonalizmu, jednak wnętrza zdominowała stylistyka art déco, którą po drugiej wojnie światowej uzupełniono o kolekcję XVII- i XVIII-wiecznej sztuki oraz neorenesansowe meble, nadając im jeszcze bardziej szlachetny charakter. Wytworny styl wnętrz świadczy o przywiązaniu właścicieli do wielowiekowej tradycji włoskiej architektury, a także najwyższej klasy rzemiosła. Ustawione w takiej scenografii meble z kolekcji Remasters tworzą ekscytujący kontrapunkt dla wyrafinowanych wnętrz. Różnica epok, stylu i charakteru rodzi nową jakość, gwiazdy designu uzupełniają i wzmacniają się nawzajem, tworząc synergię w najszlachetniejszym wydaniu.

W Villi Necchi Campiglio kręcono film w reżyserii Luki Guadagnino „Jestem miłością” (2009) z Tildą Swinton w roli głównej. A swoją drogą: czy wiedzieliście, że aktorka pochodzi ze szkockiej rodziny szlacheckiej wywodzącej się z saskiego rodu Edulfingów z Bernicji, jej drzewo genealogiczne sięga 36 pokoleń wstecz, a dzieciństwo spędziła w zamku w Berwickshire – własności jej rodu od IX wieku?

Słynna mediolańska Villa Necchi Campiglio. Oaza piękna i spokoju

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Osobisty kod komunikacji

Osobisty kod komunikacji

Mediolan | 28 czerwca 2023

Włoska projektantka Elena Salmistraro sprawia, że obdarzamy przedmioty uczuciami