Dom ponad wierzchołkami [zdjęcia]

El Jonuco | anna borecka

29 września 2014 | Architektura | Miejsca |

Dom, z którego widać cały krajobraz bywa… przekleństwem. Zwłaszcza dla architektów. Przed takim wyzwaniem stanął David Pedroza Castañeda z meksykańskiego studia p+0 arquitectura.

Stworzony przez niego obiekt nazywa się Narigua House i powstał na skalistym zboczu w El Jonuco w meksykańskim stanie Baja California. Inwestorzy postawili przed architektem poważne zadanie: stworzyć dom, który perfekcyjnie wkomponuje się w okoliczny, surowy, górski krajobraz, jednak dobrze znany w Meksyku. To przecież jeden z częściej spotykanych widoków, gdzie miasta w dolinach są otoczone przez wysokie góry. Narigua powstał właśnie w takim krajobrazie północnego Meksyku, w otoczeniu gęstego lasu. I to zdaniem projektanta było jednym z poważniejszych wyzwań – tak stworzyć budynek, aby rozpościerał się z niego widok na góry a jednocześnie mógł powstać w poszanowaniu naturalnych zasobów. David Pedroza Castañeda nie naruszył miejscowego ekosystemu, problem rozwiązał w ten sposób, że “wyniósł” budynek ponad wysokie drzewa cydrowe. W ten sposób obiekt unosi się ponad wierzchołkami. Zastosowane kolory sprawiają, że doskonale wtapia się w krajobraz.

Obiekt składa się z trzech wolumenów o różnej wielkości, jakby na siebie warstwowo nałożonych. Każdy z nich pełni inną funkcję:  w pierwszym znajduje się garaż oraz rozmaite schowki, w drugim ulokowano przedpokój, sypialnię oraz klatkę schodową, natomiast w ostatnim z nich właściciele korzystają z kuchni i salonu dziennego. Dom wyposażono również w tarasy, znajdujące się w zachodniej części domu.

Wiecej: www.pmascero.com

no images were found