Dom Pawilon. Modernizm i nowoczesność wkomponowane w krajobraz

Dom Pawilon czerpie z tradycji modernizmu – lekki, prosty i ponadczasowy kształt to cel, jaki przyświecał przy tworzeniu budynku Annie Paszkowskiej-Grudziąż i Rafałowi Grudziążowi z warszawskiej pracowni 81.waw.pl.

Dom wyróżnia się stonowaną biało-czarną elewacją oraz geometryczną formą. Został zaprojektowany z myślą o działce charakteryzującej się znaczną różnicą poziomów – uformowanie budynku z kilku mniejszych brył pozwoliło dopasować go do nierówności gruntu. Dodatkowo w projekcie w nietypowy sposób odwrócono funkcje strefy dziennej i nocnej.

– Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie modernistycznego pawilonu. Główna część została podkreślona wielkoformatowymi płytami ze spieka kwarcowego z charakterystycznymi żyłami, który jest podzielony horyzontalnymi liniami białych stropów. Kształt dachu odzwierciedla kształt tarasu. Parter został wykończony czarnym, jednolitym spiekiem, który nie stanowi konkurencji dla piętra, a jeszcze bardziej łączy budynek z gruntem – wspominają architekci.

Dom Pawilon – idealnie wpasowany w krajobraz

Od strony ulicy budynek sprawia wrażenie parterowego, ale od strony ogrodu ma dwie kondygnacje, w tym jedną niewidoczną z przodu. Górna bryła wyglądem przypomina mały, modernistyczny dom pawilon, na powierzchni około 100 metrów kwadratowych wyznacza strefę dzienną. W osi głównego wejścia umieszczony został basen z bezpośrednim wyjściem na ogród, od którego oddziela go w pełni przeszklona ściana.

– Okna otwierają się głównie na wschód, jedynie z jadalni można podziwiać widok na zachód. Dodatkowo, aby domownicy nie musieli nosić zakupów z garażu przez cały dom, powstała mała winda gastronomiczna, łącząca go ze spiżarnią. Jest to rozwiązanie praktyczne i ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Całość strefy dziennej okala duży taras z głównym otwarciem na wschód i południe, zapewniając doskonałe miejsce relaksu – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż.

Góra to otwarta przestrzeń z kuchnią, jadalnią i salonem. Ścianka z kominkiem oddziela pokój, w którym umieszczony zostanie stół bilardowy. Przesuwne drzwi pozwalają na otwarcie tego pomieszczenia na salon lub całkowite odizolowanie od reszty piętra. Z holu po lewej stronie można przemieścić się do strefy nocnej, gdzie znajduje się łazienka, garderoba, pokój gościnny i strefa master bedroom, czyli oddzielna sypialnia, łazienka i garderoba, połączone w jedną całość.

– Na dole zlokalizowany jest m.in. garaż na dwa samochody i wiatrołap, z którego można przejść do holu głównego, gdzie umieszczono spiralną klatkę schodową na piętro. Przy wejściu znalazło się również miejsce na wewnętrzne patio, którego rolą jest doświetlenie gabinetu – dodaje Rafał Grudziąż.

Więcej na: www.81wawpl.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Rezydencja bajecznie wkomponowana w naturę

Dom Polny

Warszawa | 25 grudnia 2020

Rezydencja bajecznie wkomponowana w naturę

Dom gotowy do lotu

Dom gotowy do lotu

Warszawa | 3 grudnia 2012

Pracownia 81.WAW.PL postanowiła nieco "oderwać" dom od ziemi