Dobrze posiedzieć bez stresu

| MM

30 września 2011 | Rzeczy

Co może wyniknąć ze spotkania projektanta i grafika grającego w tenisa, piłeczki antystresowej oraz chęci znalezienia dla niej nowego zastosowania? Odpowiedź jest prosta: fotel Antistress.

Co może wyniknąć ze spotkania projektanta i grafika grającego w tenisa, piłeczki antystresowej oraz chęci znalezienia dla niej nowego zastosowania? Odpowiedź jest prosta: fotel Antistress.

Fotel stworzył Bashko Trybek, projektant, grafik i fotografik. Od kliku miesięcy nie słabnie zainteresowanie jego obiektem: był już prezentowany m.in. podczas Satelite w Mediolanie, ostatnio zaś w Paryżu podczas festiwalu Maison&Objet. To oczywiście nie pierwszy jego projekt, jednak jeden z pierwszych który sprawił, że twórca zaczął wraz z nim pojawiać się na europejskich festiwalach. – Pomysł na fotel pojawił się w sytuacji obcowania z piłeczką antystresową, aby uczynić z niej powierzchnię do siedzenia. Zastanawiałem się, jakie najprostsze i osiągalne zastosowanie dla niej znaleźć. A zarazem ideą stało się, aby stworzyć możliwość kreowania wzoru według własnego pomysłu. Tak aby odbiorca decydował o własnym, indywidualnym wzorze. Przemieszczanie piłeczek w o obrębie ramy jest nieodłącznym elementem tego projektu – przyznaje Bashko Trybek.

Wybór padł na najprostsze piłeczki wykonane z pianki poliuretanowej. Elementem konstrukcyjnym stały się dla nich elementy metalowe, w tym przypadku stalowy drut. – Rozpocząłem pracę nad konstrukcją od poszukiwań najodpowiedniejszej formy. Ponieważ gram w tenisa, gdzieś w mojej głowie zaświtała idea przeniesienia pewnych rozwiązań z koszyka na piłki tenisowe. I tak ramą fotela stały się dwie kratownice, które względem siebie są przesunięte, stanowią zarazem i siedzisko i podparcie – wyjaśnia Bashko Trybek.

Fotel Antistress to element kolekcji stworzonej przez projektanta. Istotną jej cechą są kolory. Bashko Trybek jest również grafikiem, stąd postanowił nawiązać do gamy kolorów składowych druku. – Zawsze miałem do niej słabość, stąd możemy piłeczki potraktować jako raster z możliwością tworzenia obrazów.

Na razie fotele Bashko Trybka nie trafiły do szerokiej produkcji, kilka egzemplarzy trafiło do jeden z francuskich galerii. Projektant jednak obiecuje, że Antistress już niedługo będzie dostępny w sprzedaży, również w Polsce.

W październiku tego roku Antistress będzie można oglądać podczas Łódź Design Festival.

Więcej: www.bashko-trybek.com

Powiązane artykuły:

Jesień 2019. Gdzie zobaczymy najlepszy design? 10 miejsc

Jesień 2019

Warszawa | 2 września 2019

Gdzie zobaczymy najlepszy design? 10 miejsc

Po nowe trendy

Po nowe trendy

Frankfurt nad Menem | 31 grudnia 2017

Polecamy! Początek roku zawsze obfituje w ciekawe wydarzenia.

Polecamy wydarzenia styczeń-kwiecień 2017. Tu warto lub trzeba być

Kalendarium 2017

Mediolan | 19 grudnia 2016

Polecamy wydarzenia styczeń-kwiecień 2017. Tu warto lub trzeba być.

Maison et Objet: Luksus i dzikość

Luksus i dzikość

Paryż | 30 stycznia 2016

Zakończyła się 21. edycja paryskich targów Maison et Objet.

Kalendarium styczeń–kwiecień 2016. Tu trzeba/warto być!

Tu trzeba/warto być!

MEDIOLAN | 6 stycznia 2016

Wydarzenia na których warto/trzeba być od stycznia do kwietnia 2016.