Designblok po raz osiemnasty [zdjęcia]

Już po raz 18. w dniach 21-31 października odbył się praski Designblok, najstarszy festiwal designu w Europie Środkowej. Impreza miała miejsce w dawnych halach targowych dzielnicy Holešovice.

Ekspozycje zainstalowano w czterech przestrzeniach różniących się od siebie charakterem. W lewym skrzydle rozłożono namiot, w którym zaprezentowano pomysły młodych projektantów i szkół designu. Prawe skrzydło industrialnych wnętrz zajęło Superstudio – miejsce komercyjnych wystaw, w którym prezentowały się czeskie i światowe marki. Art House to z kolei budynek Muzeum Narodowego – Lapidarium, w nim organizatorzy połączyli rzeźby, ikony dziedzictwa czeskiej kultury wraz z instalacjami współczesnych artystów jak Lucie Koldova, Llev, Rony Plesl, Matthias Kaiser. Instalacją, przyciągającą uwagę był żyrandol z wiszącymi, szklanymi odlewami połamanych kości autorstwa Maksima Velcovskiego. Projektant ten na co dzień tworzy lampy dla firmy Lasvit, a podczas festiwalu zaaranżował też część przestrzeni w ostatnim z budynków wystawienniczych. W głównym holu kompleksu praskiej Výstaviště – Designérie, Velcovsky zbudował instalację z wiader na wodę. Jego ekspozycja „Słoneczniki“ zawieszona została w powietrzu i wypełniła znaczną część okazałej przestrzeni obiektu utrzymanego w architektonicznym stylu Art Nouveau. 


Praska impreza podkreślała, jak ważnym elementem w czeskim designie jest szkło. Delikatne lampy, naczynia i ozdoby od lat są atrakcyjnym towarem eksportowanym z Czech. Lasvit, Kavalierglass, Sklo czy Bomma, to firmy znane z precyzji i kreatywnej pracy z tym tworzywem.

Więcej na: www.designblok.cz

Powiązane artykuły:

Jesień 2019. Gdzie zobaczymy najlepszy design? 10 miejsc

Jesień 2019

Warszawa | 2 września 2019

Gdzie zobaczymy najlepszy design? 10 miejsc

Nasze typy prosto z Czech

Kruchości

Praga | 16 października 2015

Nasze typy prosto z Czech. Czyli z Mikulova do Pragi.

Design w drodze do wolności

Freedom

Praga | 24 września 2015

17. edycja festiwalu Designblok w dniach 21-27 października.

Kalendarium “Design Alive”. Czerwiec-październik 2015

Wakacyjny must be

Wiedeń | 27 czerwca 2015

Kalendarium "Design Alive". Czerwiec-październik 2015.

Kruchy Mikulov

Kruchy Mikulov

Mikulov | 3 czerwca 2015

Křehký Mikulov - kameralny festiwal na Morawach.

Pastelowa geometria

Domowe murale

praga | 17 grudnia 2014

Kempink - kolekcja tapet geometrycznych.