W nowym numerze „DA Home” nr 14 pokazujemy wnętrza, które można czytać, jak ciekawą książkę. Konsekwentna wizja projektanta, prawdziwa historia opowiedziana obrazami, formą, światłem, bryłą – to wszystko nadaje wnętrzom moc i sens, a co za tym idzie – ponadczasowy charakter.
Nie ma gotowych receptur, a trendy są po to, by je omijać. W takiej rzeczywistości poruszają się dziś projektanci, którzy sami muszą stworzyć swój autorski język ekspresji, nauczyć się nim posługiwać i bronić swoich wyborów. Balansują między tradycją a nowoczesnością, interwencją a kontekstem, własną wrażliwością a potrzebami inwestora.
Od czego więc zaczynają? Czasem, aby nakreślić projekt domu, wystarczy chwila zachwytu. Kiedy hiszpański projektant wnętrz Serge Castella, właściciel posiadłości w Empordà, kupił na aukcji Sotheby stalowy kominek, wiedział, że to wokół tego zjawiskowego elementu chce snuć swoją wnętrzarską kompozycję. Umieszczony w centrum salonu jest jak dzieło sztuki, nadaje ton koncepcji całego wnętrza.
Motywem przewodnim we wnętrzach coraz częściej bywają dzieła sztuki, obiekty designu kolekcjonerskiego czy lokalnego rzemiosła. Jest tak w przypadku niezwykłego projektu domków letniskowych w Pasymiu autorstwa warszawskiego studia Noke Architects. Wnętrza, pełne naturalnego światła i zrównoważonych detali, opowiadają o potrzebie ciszy, skupienia i bliskości z naturą – wartościach, które dziś zyskują nowy, uniwersalny wymiar. Jednocześnie wypełnia je kolekcja mebli i akcesoriów najlepszych polskich projektantów, takich jak Maja Ganszyniec, Grynasz Studio, Malwina Konopacka czy Ola Niepsuj.
Źródła zachwytów i inspiracji, jakimi kierują się architekci, często są ulotne i podświadome – zauważa Cristina Celestino. Projekty buduje ona z obrazów, emocji i obserwacji filtrowanych przez własne doświadczenie.
– Oglądam wiele wystaw sztuki współczesnej, lubię odkrywać architekturę, szczególnie projekty modernistyczne, kolekcjonuję meble z lat 50. do 80., a do tego pasjonuję się botaniką i kwiatami. Wszystkie te rzeczy z pewnością oddziałują na siebie, ale na poziomie podświadomym. W naturalny i nie do końca łatwy do opisania sposób, wpływają na moje projekty – ujawnia projektantka w rozmowie z „Design Alive Home”.
Do tego numeru „DA Home” wybraliśmy wnętrza, które wykraczają poza standardy i mają szansę stać się ponadczasowe. Ich projektanci wzięli pod uwagę kontekst, lokalność, historię mieszkańców. Tak powstaje projektowa prawda i autentyczność.
Zapraszamy do świata najciekawszych wnętrz z Polski i zagranicy – prywatnych, biurowych, hotelowych. Wszystkie opowiadają swoje niepowtarzalne historie! Nowy „DA Home” czeka!