Ceramika pełna troski

Polska marka Åoomi prowadzona przez Patrycję Szymurę wypuściła linię limitowanych talerzy z ilustracjami polskich artystów. Zaproszeni twórcy: Przemek Sokołowski, Hania Kmieć, Natalia Oskiera oraz Karolina Lubaszko — zostali poproszeni o wizualne zinterpretowanie hasła „troska” i naniesienie go na talerze typu Small Plate.

Każda ilustracja odzwierciedla indywidualne podejście i unikalny styl utrwalony w ceramicznym szkliwie. Za płótno posłużyły talerze z kolekcji Dust, Iris, Salt i Kobe. Dla tych, którzy znają estetykę marki, talerze będą doskonałym uzupełnieniem regularnej kolekcji. Każda ilustracja została wypalona w ilości 50 sztuk i jest pierwszym tego typu kolekcjonerskim produktem od Åoomi. 

Patrycji Szymura, założycielki Åoomi, rozumie troskę bardzo szeroko:  jako dbałość o czyjeś dobro, jako ochronę, dzielenie się swoją uwagą i opieką z innymi. Troską można obdarować bliskich, planetę, siebie. Jej natura jest delikatna, czuła i bezinteresowna.

Troska jest również bardzo indywidualną wartością — stąd idea zaproszenia do dialogu lokalnych twórców i zinterpretowania „troski” w duchu miłości do rzemiosła. Unikalne talerze to ciche poematy, które mają wywołać uśmiech na twarzy każdego, kto po nie sięgnie.

Åoomi z ilustracjami polskich artystów

Natalia Oskiera

Rocznik 1997. Artystka, ilustratorka, pani od plastyki. Ukończyła kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Inspiruje ją sztuka dzieci, zabawa kolorami i kształtem. 

– Troska to dla mnie dbać o kogoś, okazywać mu zrozumienie i bliskość. Emocje te kojarzą mi się ze światem natury, stąd w mojej ilustracji pojawił się motyw roślinny, który często wykorzystuję w moich pracach.

Åoomi z ilustracjami polskich artystów

Hania Kmieć

Rocznik 1995. Ilustratorka, projektantka graficzna. Absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Bydgoszczy oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury. Jej ilustracje były drukowane w magazynach: Kopalnia, Sztuka futbolu, Zwykłe Życie, Fabularie, a także w internetowym kwartalniku Wizje. Lubi żartować, ale ilustracją zajmuje się nie na żarty!

– Kompozycja, którą zaproponowałam, nawiązuje do estetyki vintage przedmiotów dla dzieci. Zależało mi, aby projekt wywoływał miłą nostalgię i powodował ciepłe uczucia na sercu.

Åoomi z ilustracjami polskich artystów

Karolina Lubaszko 

Rocznik 1994. Ilustratorka i graficzka. Ukończyła Wydział Grafiki na warszawskiej ASP. Projektuje plakaty, grafikę wydawniczą, identyfikacje wizualne i tworzy ilustracje. Jej ulubioną techniką jest sitodruk. Pełni funkcję redaktorki graficznej w magazynie Wizje. Należy do pracowni sitodruku w Pracowni Wschodniej. Jej prace można zobaczyć między innymi w Peaches Gastrogirls, Magazynie Pismo, Wydawnictwie „Czarne”.

– Troska to dla mnie drobne, często niezauważalne gesty. Mój projekt przedstawia abstrakcyjną ilustrację troski przejawiającej się w rzeczach, które są kruche, delikatne — mówi Karolina Lubaszko.

Åoomi z ilustracjami polskich artystów

Przemek Sokołowski 

Rocznik 1989. Projektant graficzny i ilustrator-freelancer z Białegostoku. Tworzy głównie plakaty i ilustracje, ale wykonuje również zlecenia związane brandingiem, takie jak projektowanie opakowań czy etykiet. W swoich pracach inspiruje się głównie scenami z życia codziennego, jednak lubi nadać im nieco surrealistyczny i abstrakcyjny charakter. Kocha litery, kino, podróże i dobre książki. 

– Okrągły kształt talerza był dla mnie głównym puntem odniesienia, ponieważ kojarzy mi się z kręgiem bliskich osób i tym, że wszyscy mamy na siebie nawzajem wpływ. Kiedy zaczynałem pracować nad ilustracją, pierwszą inspiracją była Mia, mój pies — relacjonuje Przemek Sokołowski.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: