But. Synonim piękna, przyjemności, ale też bólu [zdjęcia]

Chodzenie w nich to przyjemność czy ból? Z pewnością kontrowersje. Przykłady właśnie takiego obuwia wybrali kuratorzy dwóch różnych wystaw odbywających się w odległych od siebie państwach.

Człowiek pierwotny nie czuł potrzeby tworzenia niepotrzebnych rzeczy, toteż poruszał się o bosych stopach. Z czasem jednak podjął próby zaprojektowania czegoś dla ich ochrony przed zimnem, wodą, ranami czy innymi niebezpieczeństwami. Z czasem dostrzegł, że tworzone obuwie może również wyglądać estetycznie, co przekładało się nieraz na status społeczny. Właśnie na tych walorach opierają się dwie światowe wystawy.

Pierwsza odbywa się w Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria & Albert Museum). Sam tytuł ekspozycji „Shoes: Pleasure and Pain” sugeruje, co na niej obejrzymy. Ponad 200 par niepraktycznych, niefunkcjonalnych, ale zachwycających w proponowanych rozwiązaniach butów. Ale czego nie robi się dla chwały, podkreślenia seksapilu lub zwrócenia na siebie uwagi? Obecność takich nazwisk jak: Manolo Blahnik, Christian Louboutin i Jimmy Cho nie dziwi więc. Prócz kontrowersyjnych współczesnych projektantów, na wystawie goszczą także buty używane już czasach antycznych i nadal zadziwiające wdrożonymi konceptami. Do obejrzenia do 31 stycznia 2016 roku.

Z kolei kanadyjskie Muzeum Obuwnicze Baty (Bata Shoe Museum) zaprasza na „Standing Tall: A Curious History of Men in Heels” , czyli przegląd obcasów dla mężczyzn od XVII wieku do współczesności. Najpierw stosowano je, by utrzymywały nogi w strzemionach, potem wkładano je w dwóch celach: panowie z bogatych sfer po to, by podkreślić swój prestiż społeczny, a robotnicy – bo były praktyczne. Amerykańscy weterani spopularyzowali je w formie bikerów. Najbardziej znane są jednak te w prowokującej wersji, a są to m.in. przywdziewane przez drag queen szpilki czy rozsławione przez Beatlesów Beatle boot. Wystawa potrwa aż do czerwca 2016 roku.

Więcej na: www.vam.ac.uk, www.batashoemuseum.ca

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Skandalistka Mary Quant

Skandalistka Mary Quant

Londyn | 26 marca 2023

Historia brytyjskiej projektantki, która szokowała krótkimi spódniczkami

Retrospektywa modowego geniusza generacji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Savage Beauty

Londyn | 8 kwietnia 2015

"Savage Beauty". Retrospektywa wizjonera mody.

Projektowa lista marzeń

Lista marzeń

londyn | 19 października 2014

"The Wish List" czyli o czym marzą projektanci.