Błazen designu przyjeżdża do Łodzi

Jaime Hayon będzie gościem specjalnym 12. edycji Łódź Design Festivalu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-27 maja. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „Refleksje”.

Hiszpański projektant został uznany przez „Time” za jednego z najważniejszych kreatorów współczesności. Jego odważne, zabawne i nieoczywiste formalnie projekty są rozpoznawalne na całym świecie. Projektant w ramach Festiwalu poprowadzi wykład „Form Follows Function, and Then What?” („Forma podąża za funkcją – i co dalej?”, 22 maja).

Formalne podążanie za funkcjonalnością to nie wszystko – przedmioty, które projektuje Jaime Hayon, to za każdym razem, oprócz starannie projektowanej użyteczności, także „mrugnięcie okiem” do odbiorcy. To gra z przyzwyczajeniami, znanymi, utartymi formami i kształtami, rodzaj nieoczywistej interpretacji rzeczywistości poprzez poczucie humoru. Hayon od samego początku pracuje z najlepszymi, m.in.: Fritz Hansen, Moooi, b.d. Barcelona Design, Bisazza, Metalarte, Se London czy Baccarat. Jaimie Hayon podczas wykładu stworzy subiektywny przegląd swojej dotychczasowej twórczości, przedstawiając inspiracje łączące w sobie zarówno design, jak i sztukę. Opowie o swoim postrzeganiu procesu projektowego, w którym emocje związane z projektem oraz jego historia stają się kluczowe.

Hasłem przewodnim tej edycji festiwalu są „Refleksje”, przeprowadzone w ramach trzech obszarów: relacji człowieka i technologii, wartości współczesnego rzemiosła i pracy ludzkich rąk oraz wyznaczania nowych wyzwań i kierunków współczesnej architektury. Tegoroczny gość specjalny – Jaime Hayon – jest autorem projektów tworzonych często w tradycyjny, rzemieślniczy sposób. Nadaje im jednak nowe, nieoczywiste i zabawne formy, prowadzi grę z ich znaczeniem, poddając je twórczej refleksji. – Jego wykład „Form Follows Function, and Then What?” ma zaprezentować nową perspektywę w dyskusji o roli i społecznych funkcjach projektowania. Narracyjność i emocje projektant postrzega nie jako obrzeża procesu projektowego, ale jako jego centrum. Poza tym twórczość Hayona w oczywisty sposób, poprzez specyficzne poczucie humoru, barwność i frywolność, jest w pewien sposób „festiwalowa” i wpisuje się w kontekst działań, jakie prowadzimy w ramach tegorocznej edycji – komentuje Katarzyna Dubik z zespołu Łódź Design Festivalu.

Jaime Hayon
 zwany to hiszpański artysta-projektant urodzony w Madrycie w 1974 roku. Zwany jest też błaznem designu ze względu na humor, który przemyca w swojej twórczości. – W jednym jestem zupełnie poważny: moje produkty muszą być dobrze zaprojektowane. Wszystko, co robię, musi być doskonałe. Mam alergię na „niedoróbki”. A do tego lubię, gdy projekty mają w sobie to „coś”, jakiś pazur i radość tworzenia. Pochodzę z Hiszpanii, jestem Południowcem, taki jest mój charakter. Dla mnie projekt może być tani, ale z domieszką humoru i jakości staje się po prostu fantastyczny. Zobaczmy co dzieje się z klasykami, kiedy dodamy do nich szczyptę humoru – mówił kiedyś w rozmowie z „Design Alive”.

Jego artystyczna wizja po raz pierwszy urzeczywistniła się w stworzonych przez niego instalacjach MDB i Mon Cirque. To właśnie te kolekcje stawiają go na czele nowej fali, która zacierała granice między sztuką, dekoracją i projektowaniem. Jaime dalej definiował swoją wizję w kolejnych indywidualnych wystawach i pokazach w najważniejszych galeriach oraz podczas targów designu i sztuki na całym świecie. Po założeniu Hayon Studio w 2001 roku, zaczął projektować nie tylko przedmioty użytkowe, w tym meble domowe dla: Wittmann, b.d. Barcelona, Cassina, Fritz Hansen czy Magi, ale także oprawy oświetleniowe dla Parachilna, Metalarte i Swarovski oraz wyrafinowane przedmioty dla Bisazza, Lladró i Baccarat. Projektant wykonał również kompletne koncepty wnętrz dla wiodących hoteli, restauracji, muzeów i butików na całym świecie.

Więcej na: www.lodzdesign.com i www.hayonstudio.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: