Projektantki z Ukrainy. 12 nazwisk, które trzeba znać!

BAL architektek świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet poprzez przywołanie postaci kobiet w ukraińskiej architekturze. Są wśród nich właścicielki pracowni architektonicznych i wnętrzarskich, kreatorki międzynarodowych marek, a także lokalne aktywistki.

Poznajcie 12 kobiet, które dziś szczególnie zasługują na Waszą uwagę.

Projektantki z Ukrainy
Alexandra Nikitenko – architektka, kuratorka i wykładowczyni w Charkowskiej Szkole Architektury, założycielka biura architektonicznego Nikitenko Team. Ukończyła Szkołę Architektury w Dessau, a przed założeniem własnej działalności pracowała u Christiana Kereza i Junya Ishigami.
Projektantki z Ukrainy
Iya Turabelidze – architektka i projektantka wnętrz, założycielka Iya Turabelidze Studio zajmujące się projektowaniem wnętrz prywatnych i publicznych.
Projektantki z Ukrainy
Anastasiya Ponomaryova – architektka, urbanistka i badaczka, współzałożycielka Urban Curators. Jej obszary zainteresowania to rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowych, tymczasowe działania w przestrzeni miejskiej oraz społeczne aspekty projektowania urbanistycznego.
Projektantki z Ukrainy
Victoria Yakusha – urodzona w Ukrainie architektka i dizajnerka, założycielka Yakusha Design. Jej studio działa w obszarze architektury, wnętrz i projektowania produktu. Jest twórczynią marki Faina. Mieszka i pracuje w Belgii.
Yana Vesnina + Olha Sorohina – architektki, założycielki kijowskiego biura Misto Zmistu. Projektują wnętrza, przede wszystkim dla gastronomii – bary, kawiarnie i restauracje.
Olexandra Naryzhna – architektka i aktywistka miejska, była wykładowczyni i wicerektorka w Charkowskiej Szkole Architektury, przewodnicząca inicjatywy Urban Reform.
Anastasia Paliy – architektka i miejska aktywistka, pracuje w Urban Reform i w Charkowskiej Szkole Architektury.
Yuliya Tkachenko – architektka, razem z Alexandrem Ivasivem prowadzi założyła kijowskie biuro Ater Architects. Wspólnie tworzą architekturę i wnętrza. Ich projekty publikowano na łamach zagranicznych portali, również polskich.
Janna Kiseleva  – architektka, założycielka biura JKLab mającego swoją siedzibę w Odessie. JKLab projektuje w skali architektury kubaturowej (przede wszystkim hotele) oraz wnętrza prywatne i publiczne.
Mariia Andriienko jest architektką i partnerką w firmie Kotsiuba. Pracownia została założona w 2009 roku w Kijowie i zajmuje się projektowaniem krajobrazu oraz przestrzeni publicznych.
Anastasiia Stryzhevska jest współzałożycielką i główną architektką w kijowskim biurze AER zajmującym się projektowaniem i rewitalizacją. Za zagospodarowanie przestrzeni wokół cerkwi św. Spasa na Berestowie w Kijowie,  AER zostało nominowane do Nagrody im. Miesa van der Rohe.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Opuszczony dom zamieniony w bajeczną galerię designu

The Old Hut

Kijów | 27 sierpnia 2020

Design, który daje życie od YD/Yakusha Design