At Barbara’s. Wnętrze pełne ekspresji

Tego projektanta nie trzeba przedstawiać, od razu kojarzymy go z autorskimi realizacjami przestrzeni publicznych – jego pracownia od 26 lat projektuje banki, kina, hotele, showroomy, kluby czy restauracje. Tym razem jednak projekt Roberta Majkuta to wnętrze prywatne, pełne ciepła, komfortu, ale też charakterystycznego dla niego rozmachu.

Spełniając marzenie klientki – Barbary, Robert Majkut zanurzył się w postmodernizmie włoskiej grupy Memphis, czerpiąc jednocześnie z estetyki Pop-artu lat 60. i 70. XX w. Ta dosyć trudna i niekonwencjonalna kombinacja okazała się ciekawą platformą dla jego autorskiej realizacji, pełnej intensywnych kolorów i przemyślanych detali.

– Projekt okazał się wyzwaniem wielopoziomowym. Przede wszystkim trzeba było włączyć i zneutralizować zastane we wnętrzu elementy, które stały w sprzeczności z oczekiwaniami i ekspresją właścicielki – wspomina Robert Majkut.

Baza grafitowo-bezowych struktur istniejących tu wcześniej została więc uzupełniona jej ulubionym zestawieniem kolorystycznym – odcieniami grantu, zieleni, fioletu i karminu. Intensywne, zmienne w natężeniu i proporcjach, ramy kolorystyczne, stały się bazą dla wszystkich dalszych materiałowych i kolorystycznych decyzji. Projekt Roberta Majkuta dodał mu głębi, energii i życia, budząc skojarzenia z filmami Almodóvara, którego ceni właścicielka i które stały się dla tego miejsca ważną inspiracją.

 

Harmonia form i faktur  

Odcienie głównej palety kolorystycznej pojawiają się tu w formie zróżnicowanych i kontrastowych faktur. Połyskujące niebieskie i zielone lustra kontrastują z jedwabnymi i welurowymi tapetami, a włochate gradientowe tkaniny, łączą się z nubukowymi, matowymi skórami. Wzorzyste, wręcz etniczne w wyrazie ornamenty tkanin komponują się z kolei z lakierowanym na połysk antracytowym drewnem.

Dobitny głos koloru we wnętrzu współgra dodatkowo z różnorodnością kształtów wyszukanych i zaprojektowanych specjalnie do tego wnętrza mebli. Zainspirowany grupą Memphis Robert Majkut zaprojektował autorską kolekcję, w której znalazła się konsola, szafka pod telewizor, stół w salonie oraz komoda w sypialni. Spójna kolekcja rzeźb-obiektów koncentruje uwagę, dodając jeszcze więcej wyrazu charakternemu wnętrzu. 

Projektując konsolę, znajdującą się w holu, projektant wykorzystał najpopularniejszy memphisowski wzór – squiggle, zwany inaczej „bacterio”. W konwencji kultowej, włoskiej grupy zaprojektowane zostały również: stół i szafka, wyposażona w typowe dla stylu ornamenty. Spójna kolekcja powstała we współpracy z pracownią stolarską Braci Dawidczyk. Całości kolorowego obrazu, dopełniają drobiazgowo dobrane fotele Casina, sofy Minotti, a także marki takie jak: Porada, Ekstorm, Bosa, Pouenat, Takeushi, Kundalini, oraz meble właścicielki.

Całość to intensywna mieszanka barw, odważnych form, hołdu dla radosnych, kolorowych czasów artystycznego projektowania. To zabawa konwencjami i radość wyzwolona z oczywistości – tak jak osoba, która tu mieszka! – mówi o projekcie autor.
 

Sztuka we wnętrzu

W salonie i sypialni królują mięsiste tkaniny o grubych splotach i kolorach od Kirkby Design, czy Zimmer+Rohde, uszyte i upięte na zamówienie, we współpracy z Pracownią Ardeco. Luksusowe jedwabne i welurowe tapety od Vescom i Phillip Jeffries komponują się z barwnymi lustrami i cieniowanymi dywanami, wykonanymi na zamówienie przez fabrykę CS rugs z kolekcji Cameleon Collection. 

Punktem kulminacyjnym projektu jest jednak kuchenna, ceramiczna ściana wykonana na podstawie obrazu kanadyjskiego artysty. Transkrypcję na język ceramiki wykonano precyzyjną, rzemieślniczą, metodą, tworząc pełną ekspresji dominantę. Wypalane tradycyjną metodą, wyszukane kolory, zrealizowano we współpracy z firmą Ardea. Ręcznie uformowane dzieło, zostało umieszczone w przestrzeni kuchni, tworząc intrygujący artystyczny obiekt, który współgra z innymi detalami wyposażenia, np. z karminowym kranem z ceramicznym trzonem firmy Gessi.

Robert Majkut, poszukując niebanalnych i nieoczywistych dzieł, które mogłyby dopełnić jego wizję, zaprosił do współpracy z galerię OAK Gallery z Paryża. Dzięki temu, na potrzeby tego projektu artysta Christophe Gaignon stworzył lustro ze specjalną dedykacją dla właścicielki wnętrza. 

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Projekt Roberta Majkuta nagrodzony

Za realizację projektu wnętrza At Barbara’s, pracownia projektowa Robert Majkut Design została nagrodzona w prestiżowym konkursie European Property Award for Interior Design. Studio znalazło się na liście laureatów krajowych europejskiego etapu International Property Awards 2022-2023, otrzymując nagrodę Residential Interior Apartment, for Poland. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali 27.10.2022 w Royal Lancaster Hotel w Londynie. Projekt At Barbara’s również ma szansę na nominacje do nagrody ogólnoeuropejskiej. European Property Awards jest jednym z najważniejszych europejskich konkursów w branży wnętrz i nieruchomości (jego początki sięgają 1993 roku). Konkursowe zgłoszenia oceniane są przez ponad 80 ekspertów branżowych. 

Robert Majkut to CEO i dyrektor kreatywny studia RMD. Studiował architekturę, sztukę i kulturoznawstwo, interesuje się przemianami cywilizacyjnymi, rewolucjami w sztuce, antropologią kultury i nowoczesnymi technologiami, które wykorzystuje w swojej pracy. Współtwórca marki Whaletone produkującej unikalne fortepiany, jest także wykładowcą, jurorem w konkursach i autorytetem w dziedzinie projektowania dla biznesu i strategicznego wykorzystania designu. Tworzy oryginalne, narracyjne projekty zdefiniowane wyczuciem koloru i miękkimi, swobodnymi formami oraz dbałością o szczegóły. Gdyby nie projektowanie i fortepiany jak śpiewające wieloryby to byłby właścicielem fabryki czekolady lub po prostu artystą. Uwielbia przesypiać poranki, aby czytać, rysować i tworzyć nocą. Tata Mikołaja i Nikoli, wraz z partnerką Elą Madej tworzą wspólnie od 24 lat ich designerski ekosystem w pracy i w domu. 

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Miejski vibe

Miejski vibe

Tychy | 19 czerwca 2024

Designerskie perełki i kolorowe dzieła sztuki w mieszkaniu proj. Obiekty Studio

Znokautuj to formą!

Znokautuj to formą!

Monachium | 29 kwietnia 2023

Akustyka, ekologia i sztuka. Marie Aigner i jej KnockOut Acoustics