Most kolejowy w Siekierkach zyskał drugie życie. Teraz służy turystom!

W czasach, gdy zwracamy coraz większą uwagę na ruch pieszo-rowerowy, inwestycje takie jak ta wywołują wiele emocji. W Cedyńskim Parku Krajobrazowym biuro architektoniczne MXL4 zakończyło przebudowę oraz adaptację zabytkowego mostu kolejowego Siekierki – Neurüdnitz.

Rozlewiska starorzecza Odry to niezwykle cenny przyrodniczo obszar będący schronieniem dla 180 gatunków ptactwa, często zagrożonego wyginięciem. Nic więc dziwnego, że Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego postanowił właśnie tę trasę zaadaptować na potrzeby miłośników aktywnego wypoczynku. Ze względu na historyczne dziedzictwo wybudowanej w 1892 roku, a następnie odbudowanej po II wojnie konstrukcji, rewitalizację przeprowadzono pod ścisłym nadzorem konserwatorskim.

Most w Siekierkach kiedyś służył kolei a teraz turystom. Uwaga projektantów z pracowni MXL4 skupiła się na potrzebach rowerzystów oraz wyeksponowaniu walorów krajobrazu za sprawą stworzenia dwukondygnacyjnej platformy widokowej i otwarciu licznych punktów odpoczynku na całej długości mostu. Ważną kwestią było również zachowanie i podkreślenie oryginalnej, zabytkowej struktury mostu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Koszt realizacji całej inwestycji wyniósł 12 mln zł.

Biuro architektoniczne MXL4 działa od 2004 r. Jest laureatem ponad dwudziestu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Specjalizuje się w projektowaniu zabudowy turystycznej, użyteczności publicznej i mieszkalnej, m.in. takich właśnie jak most w Siekierkach.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: