Podróże szlakiem ikon

Justyna Kuska i Maciej Jeżyk od pięciu lat wspólnie fotografują architekturę i wnętrza pod szyldem ONI Studio. Z wyczuciem opowiadają piękne wizualne historie o miejscach i przedmiotach. W ramach wydania specjalnego „DA Icons” zaprosiliśmy ich do podzielenia się swoją miłością do podróży szlakiem architektonicznych arcydzieł. To ich zdjęcia ilustrują większość prezentowanych przez nas miejsc w wydaniu specjalnym „Design Alive”

W rozmowie z nami opowiedzieli o swoich początkach w świecie fotografii, ulubionych miejscach, które odwiedzili, oraz o tym, jak łączą swoje artystyczne pasje z zawodowym życiem.

Jaki był Wasz pierwszy cel podróży i jakim kluczem się kierujecie, wybierając miejsca?

Justyna Kuska: Pierwszy cel był raczej nieodległy – wybraliśmy się do Katowic obejrzeć projekty mieszkaniowe duetu Henryk Buszko/Aleksander Franta.

To było na początku naszej znajomości, Maciek pracował już jako fotograf, współpracując z architektami, ja wówczas robiłam zdjęcia raczej amatorsko, ale za to chętnie podróżowałam szlakiem dobrej architektury i ciekawych wnętrz. To był taki mój nawyk jeszcze z czasów tzw. objazdów naukowych, które odbywaliśmy na studiach na historii sztuki. Wspólne wyjazdy, moje i Maćka, były sposobem miłego spędzenia czasu, nie myśleliśmy wówczas, że przerodzi się to w naszą pracę. Dość szybko tak się jednak stało.

Dziś te wyjazdy traktujemy jako przerywnik od komercyjnych zleceń, poszukiwanie nowych bodźców i inspiracji dla tego, co robimy zawodowo, ale też dla innych projektów, które chcielibyśmy w przyszłości rozwijać.

A czy mamy jakiś klucz, którym się kierujemy? Nie sądzę, aby istniał jakiś jeden. Jeśli tak, to jest on bardzo prosty – wybieramy to, co nam się w danym momencie podoba.

Macie ulubionego architekta?

Maciej Jeżyk: To zawsze najtrudniejsze pytanie, a odpowiedź na nie zależy pewnie też od aktualnych fascynacji. Jeśli miałbym wybrać jedną postać, to chyba byłby to Carlo Scarpa. Odwiedziliśmy kilka miejsc, które projektował. To grobowiec rodziny Brionów w San Vito d’Altivole, wenecki sklep marki Olivetti, muzeum Antonia Canovy w Possagno czy wspaniałe Museo dell Castelvecchio w Weronie. Kocham w jego projektach uważność na detal.

J.K.: Tak, ja szczególnie lubię jego projekty muzealne, sposób, w jaki Scarpa podchodzi do historycznych obiektów, jednocześnie szanując to, co zastał, ale nie rezygnując z repertuaru bardzo charakterystycznych dla siebie form i motywów. Niedawno odwiedziliśmy Palazzo Abatellis w Palermo – mieści się tam regionalna galeria sztuki, głównie średniowiecznej, nad którą Scarpa pracował na początku lat 50. Zaprojektował tam absolutnie każdy najmniejszy element, łącznie z niewielkimi tabliczkami opisującymi prezentowane na wystawie obiekty.

Do „DA Icons” sfotografowaliście wiele obiektów. Które jest Wam najbliższe?

J.K.: Bardzo lubimy odwiedzać domy własne architektów. Wspaniale było odwiedzić dom Alvara Aalto w Helsinkach czy dom Finna Juhla w Kopenhadze. To chyba najciekawsze – przekonać się, jak to, co architekci projektowali dla siebie, miało się do tego, co proponowali swoim klientom.

Z reguły są to także wnętrza stworzone z największą dbałością o detal. Co ciekawe, w naszej komercyjnej pracy często również zdarza nam się fotografować mieszkania i domy architektów – to także jedne z naszych ulubionych zleceń.

Co jest szczególnie ważne dla fotografa, podczas sesji w tego typu miejscach?

M.J.: To, co zawsze: dobre światło.

Większość zdjęć, które prezentujecie w „DA Icons”, nie powstała podczas sesji zdjęciowych wykonanych na czyjeś zlecenie. To raczej archiwum naszych wspólnych wyjazdów, więc te zdjęcia mają bardziej swobodny, wrażeniowy charakter i są autorskim zapisem tego, jak widzieliśmy daną przestrzeń.

Lista obiektów, które sfotografowaliście, jest długa – gdzie jeszcze nie byliście, a chcielibyście pojechać?

J.K: Lista jest długa, ale też ciągle otwarta i zmienia się wraz z nami. Tak naprawdę byliśmy tylko w ułamku miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć. Mamy to szczęście, że nasza praca umożliwia nam częste podróżowanie.

M.J: Mam wrażenie, że zobaczyliśmy niewielki procent tego, co nam się marzy. Z odkrywaniem nowych miejsc jest trochę tak jak z nauką, im głębiej siedzisz w jakiejś dziedzinie, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, ile jeszcze przed tobą.

ONI Studio

Założone w 2018 roku studio kreatywne zajmujące się fotografią wnętrz, architektury i designu.

Justyna Kuska studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie i w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie oraz grafikę reklamową w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Doświadczenie zdobywała w muzeach i instytucjach kultury.

Maciek Jeżyk to fotograf samouk, który nieustannie doskonali swoje umiejętności. Od lat pracuje dla uznanych pracowni architektonicznych i wnętrzarskich. Jego zdjęcia były publikowane przez najważniejsze tytuły branżowe w Polsce i na świecie.

Oboje są miłośnikami architektury i dobrego designu. Często podróżują po świecie, aby za pomocą zdjęć i słów opowiadać o tym, co ich inspiruje.


„DA Icons”, a w nim arcydzieła wnętrz i architektury!

Tekst ukazał się w jubileuszowym wydaniu specjalnym „DA Icons”, w którym przedstawiamy arcydzieła architektury europejskiej XX wieku. Nie jest to typowy przewodnik, a raczej wybór kulturowych inspiracji – idealnych na wakacje czy weekendowy wypad. Więcej o tym wydaniu przeczytacie tutaj, a zamówić możecie go w naszym sklepie: tutaj.

Bieżące oraz archiwalne wydania „Design Alive” znajdziesz w naszym sklepie: z dostawą do domu, w prenumeracie lub w wersji cyfrowej. Dołącz do świata „DA”, a 6 kolejnych numerów magazynu dostarczymy Ci prosto do domu!

Magazyn Design Alive

POCZET POLSKICH PROJEKTANTÓW

ZAMAWIAM

POCZET POLSKICH PROJEKTANTÓW

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: