Rzymska Villa Medici ożywiona duchem współczesnego designu

Ingerencja w historyczne wnętrza, po których spacerował Galileusz, to ryzykowne wyzwanie. India Mahdavi podeszła do niego bez skrępowania i swój dialog z Villą Medici poprowadziła, używając języka, który kocha najbardziej – mocnych kolorów.

Na malowniczym wzgórzu Pincio w Rzymie znajduje się jedna z najpiękniejszych renesansowych willi miejskich. Otoczona ośmioma hektarami ogrodów Villa Medici (willa Medyceuszy) od 1803 roku jest siedzibą Akademii Francuskiej w Rzymie. Od wieków stanowi także tymczasowy dom dla znanych osobistości ze świata sztuki i nauki; dwukrotnie mieszkał w niej astronom i fizyk Galileusz.

India Mahdavi
W Pokoju Galileusza ustawiono łóżko z baldachimem. Drewnianą podstawę i zagłówek inkrustowano graficzną intarsją w kolorze jagód. Wzór, który pojawia się również na zasłonach otaczających łóżko, nawiązuje do wzorów z historycznej podłogi w Villi Medici.

Projekt Mahdavi jest częścią wieloetapowej renowacji tego 500-letniego budynku, który był niegdyś domem wielkiego księcia Toskanii – kardynała Ferdinanda de Mediciego. Akcja „Re-enchanting Villa Medici” rozpoczęła się w 2022 roku, kiedy włoski dom mody Fendi przeprowadził tu metamorfozę sześciu historycznych sal. Celem projektu jest wprowadzenie do renesansowego zabytku ducha współczesnego designu i nowoczesnej sztuki – docelowo odnowionych zostanie 20 wnętrz.

– Spotkanie z historią jest trochę onieśmielające. Prowadząc tego rodzaju projekt, potrzeba pokory, ale nie można się wstydzić. Należy przeprowadzić rozmowę z budynkiem, pozostając przy tym sobą. Jest to ćwiczenie z równowagi – tłumaczy irańsko-francuska architektka i projektantka India Mahdavi.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Wyraziste barwy, którymi Mahdavi ożywiła wnętrza Villi Medici, nadały nowy wymiar sześciu salonom, w tym prywatnym apartamentom wielkiego księcia Toskanii – są to Pokój Żywiołów, Pokój Muz i Pokój Miłośników Jowisza, a także trzy pokoje gościnne nazwane na cześć Galileusza, Debussy’ego i francuskiej kompozytorki Lili Boulanger.

Kiedy w XVI wieku Ferdinando de Medici kupił budynek i prowadził jego renowację, celebrował przeszłość, koncentrując się na odniesieniach do starożytności. Pięć wieków później India Mahdavi postawiła na kolor i nowoczesne geometryczne wzory. Nie mogło być inaczej – tym właśnie charakteryzuje się jej założona w 2000 roku pracownia.
India Mahdavi
Wystrój z epoki, na który składają się XVI-wieczne freski autorstwa manierystycznego malarza Jacopo Zucchiego, został subtelnie ożywiony kolorowymi meblami i akcesoriami.

Jak dodać wiele, nie ujmując niczego?

Zielone, fioletowe i żółte interwencje Mahdavi ożywiają wnętrza, kontrastując z rzeźbami, obrazami i historycznymi gobelinami. Projektantka odświeżyła antyczne meble nowymi tkaninami w kolorze szafranu i ciemnego różu, wprowadziła też unikalne autorskie meble, które stanęły obok XVI-wiecznych obrazów i fresków Jacopa Zucchiego oraz dekoracji ściennych XX-wiecznego malarza Balthusa.

– Jedyne pytanie, jakie sobie zadałam, brzmiało: „Jak dodać tak wiele, nie ujmując niczego?”. Pracowałam nad tym, starając się wysublimować doświadczenie, jakie daje przebywanie w willi, zamiast próbować tworzyć dekoracje – tłumaczy India Mahdavi.

Freski i malowane sufity w willi Medyceuszy pozostały nienaruszone, a zgodnie z rzemieślniczym charakterem renowacji Mahdavi zleciła rzemieślnikom wykonanie wszystkich tekstyliów, płytek i mebli, w tym łóżek pokrytych skomplikowaną intarsją. Miękkie tekstury, często wykonane z aksamitu, zapraszają do odpoczynku i dodają zmysłowej miękkości historycznym komnatom.

– Willa sama w sobie zapewnia niesamowite przeżycie estetyczne. W ogromnych sypialniach, o powierzchni 70 m kw. i wysokich na 5 m, okna są małe i umieszczone bardzo wysoko. Dlatego wymyśliliśmy łóżka z platformami, aby można było cieszyć się z nich widokiem na ogrody – mówi India Mahdavi.

W zabytkowych wnętrzach można przenocować. Umawiać trzeba się jednak już co najmniej dwa miesiące przed planowaną wizytą w Rzymie. Noc w historycznym pokoju przeprojektowanym przez Indi Mahdavi kosztuje 400 euro, a w „zwykłym” pokoju, jeszcze przed przemianą – 280 euro.

India Mahdavi

India Mahdavi

Rocznik 1962. Architektka, projektantka, scenografka i kolorystka. Mieszka i pracuje w Paryżu. Urodziła się w Teheranie, z ojca Irańczyka i matki pół Egipcjanki, pół Szkotki. Ukończyła architekturę na École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu, wzornictwo przemysłowe na The Cooper Union for the Advancement of Science and Art (NYC), projektowanie graficzne w School of Visual Arts (NYC) oraz projektowanie mebli w Parsons The New School for Design (NYC), zanim w latach 1990–1997 została dyrektorką artystyczną producenta mebli Maison Christian Liaigre. Jej pracownia, założona w 2000 roku przy rue Las Cases, znana jest z różnorodności międzynarodowych projektów, obejmujących także meble i obiekty. Łączy nowoczesny komfort i elegancję z kolorem i humorem, tworząc międzykulturową sztukę użytkową. W 2012 roku otworzyła sklep Petits Objets, promujący rzemiosło i tradycyjne techniki oraz pełen charakterystycznej dla niej palety kolorów. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: