Jak architektura przenika się z designem?

Czy design ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców i czynić ich bardziej świadomymi obywatelami? 

Na te i inne pytania poszukuje odpowiedzi kolejna wystawa z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci w Muzeum Miasta Gdyni. Dotychczas w ramach tej serii zaprezentowano twórczość na przykład Eryki i Jana Drostów, Barbary Hoff czy Karola Śliwki. Tym razem bohaterem ekspozycji jest jeden z najwszechstronniejszych polskich projektantów: Jakub Szczęsny.

Pokaz, którego otwarcie zaplanowano na 1 lipca 2023 jest przy okazji podsumowaniem dotychczasowego dorobku architekta.  

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Jakub Szczęsny zdobył popularność kiedy w 2012 roku w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta. Obiekt z pogranicza architektury i artystycznej interwencji to nie tylko najsłynniejszy, ale przy okazji symptomatyczny projekt Szczęsnego, ponieważ jego znakiem rozpoznawczym jest multidyscyplinarność, kompleksowość i idące za nimi głębokie wysublimowanie. 

Wystawa Jakuba Szczęsnego_designalive
Instalacja Jakuba Szczęsnego The Fifth Space w Lieblinghaus. Zdjęcie: Yael Schmidt

Wystawa Jakuba Szczęsnego będzie się skupiać na projektowaniu jako narzędziu, które integruje społeczeństwo, poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i dba o jego zrównoważony rozwój. 

Propozycją kuratorki pokazu Anny Śliwy jest aby pokazać w jaki sposób architektura przenika się z designem oraz co ciekawego może powstać na ich styku. Jednym z przykładów będzie przyjrzenie się bliżej mikrodomom, szczególnie
popularnym w czasie pandemii.

Pokaz stawia pytanie, czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni. A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć „nie” nadmiernej konsumpcji?

Te domy będą zestawione m.in ze wspomnianym unikatowym Dom Kereta by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości.



Tak się mieszka w najwęższym domu świata

W ten sposób twórcy pokazu budują ciekawe napięcie między architekturą i instalacjami Jakuba Szczęsnego w przestrzeni publicznej, które są w zamyśle architekturą w działaniu, rodzajem performansu. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczny wymiar projektowania. 

Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektancie oraz polsko-angielski katalog.

Jakub Szczęsny: – Architekt jest jak… ośmiornica

Jakub Szczęsny 

(ur. 1973) architekt, artysta sztuk wizualnych, nomad i odkrywca. Absolwent Politechniki Warszawskiej. Jest jedynym polskim architektem, którego projekt (Dom Kereta) znajduje się w kolekcji MoMA. Założyciel autorskiego biura SZCZ. W swoich działaniach łączy praktyki i narzędzia z dziedziny projektowania i architektury, w duchu idei zaczerpniętej z myśli Bernarda Rudowsky’iego o wartości jaką niesie praca z kontekstem danego projektu. W 2021 roku ukazała się książka Szczęsnego pod tytułem „Witaj w świecie bez architektów” (wyd. Karakter). 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wieże Jakuba Szczęsnego

Taburete Towers

Bangalore, Logroño | 2 grudnia 2019

Instalacja Jakuba Szczęsnego, która trafiła do domów mieszkańców Bangalore

Projektancie, odrzuć mody!

Kim jesteśmy?

Warszawa | 19 sierpnia 2015

Architekt Jakub Szczęsny w rozmowie z „Design Alive".

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013. Rusza plebiscyt Czytelników!

Oto nominacje 2013

Cieszyn | 24 października 2013

Znamy nominowanych do Design Alive Awards 2013.