Wyższy poziom ekologii

Historia tego budynku zaczęła się pisać, jeszcze zanim świat sparaliżowała pandemia, a Europę ogarnął kryzys energetyczny. Czy to szósty zmysł zmotywował właścicieli do zakupu terenu w niewielkim mieście Małe Kyšice, na skraju lasu Křivoklát w środkowych Czechach? Stworzony przez nich dom znakomicie wpisał się w proekologiczne i odpowiedzialne podejście do budownictwa.

Właściciele, rozpoczynając współpracę z czeską pracownią Stempel & Tesar, mieli jasno sprecyzowane oczekiwania wobec nie tylko funkcjonalności domu, ale przede wszystkim jego wpływu na środowisko i relacji z nim.

Forma ćwiartki koła

Bazą projektu stała się intrygująca forma ćwiartki koła ze ścianami wykonanymi z odsłoniętych bloczków betonowych oraz zaokrągleniem i sufitami z drewnianych belek. Podobny kontrast materiałów znajdziemy również wewnątrz domu, gdzie surowość betonu ociepla odkryta struktura sufitu oraz drewniane umeblowanie.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Na parterze znajdują się salon, kuchnia i jadalnia, a odsłonięte schody prowadzą do czterech sypialni na piętrze. Obie kondygnacje fenomenalnie doświetla całkowicie przeszkolona fasada. Ujęta w antracytowe ramy, z wbudowanymi żaluzjami wewnątrz trójwarstwowych okien, otwiera się na bujny ogród ze stawem.

Dodatkowo, pod powierzchnią ogrodu umieszczono prefabrykowaną piwnicę wykonaną z plastiku pochodzącego z recyklingu. Narzędzia ogrodnicze i rowery przechowywane są natomiast w dwóch kontenerach transportowych tworzących bramę wjazdową na teren nieruchomości.

Światło, woda i powietrze

Nietypowy kształt domu pozwala maksymalnie długo korzystać z naturalnego oświetlenia. Równocześnie – wystający dach i rolety zapobiegają przegrzaniu budynku w upalne dni.

Zaproponowany przez architektów system magazynowania ciepła w połączeniu z dodatkowym wsparciem ze strony pieca ulokowanego w samym sercu budynku sprawia, że zimą budynek jest całkowicie niezależny od centralnej sieci ogrzewania i znacząco obniża koszty ogrzewania.

Równie istotną kwestą było dla właścicieli i architektów odpowiednie zarządzanie wodą.  Niewielki staw optymalizuje wykorzystanie wody deszczowej, dzięki czemu nawet w okresach suszy jest czym podlewać ogród. Własny system zarzadzania ściekami sprawia natomiast, że nie trafiają one do lokalnej kanalizacji a zużyta woda wykorzystywana jest co najmniej dwukrotnie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów