80 lat by dokończyć dzieło Charlotte Perriand

Miami | Marcin Mońka

20 sierpnia 2014 | Styl życia |

Modernistyczna projektantka i architektka Charlotte Perriand (1903-1999) to jedna z muz Louisa Vuittona, obok takich postaci, jak: Francoise Sagan czy Catherine Deneuve, które w ten czy inny sposób z francuską marką były związane, np. inspirując pracujących dla niej projektantów.

Choć trudno w to uwierzyć, Charlotte Perriand to jedna z pierwszych kobiet zajmujących się architekturą i projektowaniem, której aktywność obejmuje aż sześć dekad zeszłego stulecia. Ostatnio dla Louis Vuitton stała się nie tylko patronką kolekcji Icônes wiosna/lato 2014, lecz także bohaterką prezentacji podczas grudniowej edycji Tygodnia Sztuki w Miami. To właśnie tam powstał nigdy wcześniej niezrealizowany projekt Perriand pod nazwą La Maison au bord de l’eau.

Ten koncept, powstały pierwotnie w 1934 roku w odpowiedzi na konkurs magazynu „L’Architecture d’Aujourd’hui”. Przedstawiał wizję domku wakacyjnego dla szerokich mas pracujących – słowem, mógłby stać się ogólnodostępny. Teraz, po 80 latach, jej wizja ziściła się. Dom nad wodą Charlotte Perriand powstał pod koniec roku na plaży South Beach nieopodal Raleigh Hotel. Zbudowano go z drewna i stali, liczył 100 mkw., tworzyły go dwa pokoje oraz kuchnia.

Więcej: www.louisvuitton.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Konstruktor lepszego życia

Konstruktor lepszego życia

Warszawa | 27 listopada 2022

Jean Prouvé to legenda światowego designu. Kim był i skąd wzięła się Prouvémania

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Narracja buntu

Paryż | 25 stycznia 2021

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Virgil Abloh w duecie z marką Vitra zaprezentował ekscytującą wizję przyszłości

Mieszkania jutra

Weil am Rhein | 21 lipca 2020

Wizja duetu Vitra x Virgil Abloh nie każdemu przypadnie do gustu